Od motýlů po Rusalku

Poznávací zájezd I.G a II. G do Prahy

Agendy:
 
Informační portál , Gymnázium
Publikováno:
 
18.06.2018 12:50
Poslední úprava:
 
před 6 lety

Dne 24. 5. 2018 nečekalo studenty prvních dvou ročníků našeho gymnázia ani zkoušení, ani prověrky, nýbrž poznávací zájezd do naší matičky stověžaté. Abychom mohli využít pohodlí zájezdového autobusu, přizvali jsme k účasti i skupinu žáků ZŠ Komenského a ráno před osmou hodinou jsme vyrazili do světa. Po dopravním martyriu na českých rozopravovaných a ucpaných silnicích jsme deset minut po desáté přistáli v pražské Tróji. Právě včas, aby o půl jedenácté mohla první skupina odstartovat prohlídku v nádherném skleníku Fata Morgana. Pod skleněnou kopulí to vonělo celou škálou tropických vůní, hýřilo to širokou paletou barev roztodivných květů a hemžilo se to neuvěřitelným množstvím nádherných motýlů. Studenti nevěděli, kam se podívat dřív. Během hodiny a půl jsme prozkoumali suchý australský buš i vzácné ukázky květeny ostrova Madagaskar a jižního Mexika. Poté jsme podzemní štolou s výhledem do dvou velkých sladkovodních akvárií obydlených množstvím tropických ryb proklouzli do deštného lesa vlhkých tropů s ukázkami rostlinstva tohoto vegetačního pásu ze všech kontinentů. V poslední části skleníku jsme se příjemně zchladili v drsném prostředí vysokých hor a prohlédli si například rozsáhlou kolekci různých masožravých rostlin.

Skleník Fata Morgana v Botanické zahradě v Praze v Tróji

Po obědové pauze, kdy jsme ještě vstřebávali dojmy z botanické zahrady, nás čekala prohlídka raně barokního Trojského zámku a jeho okolí. Nejen výtvarně zaměření žáci byli ohromeni nádhernými nástěnnými malbami, které nás provázely prakticky na každém kroku. Kromě nástěnných maleb jsme zhlédli také vystavované exponáty sochaře Vladimíra Škody. Jeho abstrakce inspirované především kosmickými tělesy byly hodně netradiční a velice rafinovaně přitahovaly pozornost našich studentů. Například tisíce vysypaných ocelových kuliček na podlaze jednoho z pokojů, které vytvářely dojem jakési prazvláštní mapy, byly hodně provokující. Hlavní „Císařský“ sál pak byl úžasným vyvrcholením celé prohlídky – jeho rozsáhlá fresková výzdoba zaujala svým kouzlem naše žáky na mnoho minut. Kromě interiéru zámku jsme se pokochali i francouzským parkem okolo zámecké budovy a svou návštěvu jsme ukončili v eko-ateliéru, kde žáci sami „přiložili ruku k dílu“ a nechali se unést svou fantazií vyprovokovanou předchozí prohlídkou.

Druhým cílem byl Trojský zámeček

Odpoledne už mířilo k podvečeru, když jsme dorazili do centra Prahy, abychom si odpočali během krátkého rozchodu. Poté se z hochů stali mladí gentlemani v oblecích, z děvčat mladé dámy ve večerních šatech a mohlo se vyrazit do divadla. Na scéně historické budovy Národního divadla nás čekalo operní představení Dvořákovy Rusalky. Moderní pojetí a minimalistická výprava nás maličko zaskočily, ale přesto si každý v tomto provedení našel svého favorita. V následujícím hlasování s přehledem zvítězil Vodník v podání Františka Zahradníčka a ze scén se nejvíce líbil zámecký bál s nádhernou polonézou. Do Světlé nad Sázavou jsme se vrátili dlouho po půlnoci – unavení, ospalí, ale plni zážitků. Tak zase příště…

Foto: Mgr. Eva Bernadová, školní archiv


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace