Morčák velký (Mergus merganser)


Příroda v areálu > Ptáci > Morčák velký


20. ledna 2016 byl studený podmračený den. Teplota se zuby nehty držela pár stupňů pod nulou a malounko popadával sníh. Po cyklostezce mezi plotem našeho areálu a Sázavou se zvolna sunula dvojice důchodců, o kus dál přešlapoval jakýsi pejskař a na opačné straně kráčela maminka s kočárkem. Oči většiny přítomných však byly upřené na hladinu, kde plula skupina „divných kachen“. To tu ve Světlé není k vidění příliš často, aby se po hladině vznešeně projížděla suita bílých nebo šedých kachen s tmavou hlavou.. Co jsou zač?

Morčáci navštívili Světlou n. S. i v roce 2017. Na fotografii z 11. 1. 2017 po hladině Sázavy plují čtyři samci a dvě samice.

Morčáci navštívili Světlou n. S. i v roce 2017. Na fotografii z 11. 1. 2017 po hladině Sázavy plují čtyři samci a dvě samice.

Odpověď byla nasnadě – v našich končinách nakrátko zakotvilo hejno morčáků velkých. Deset samiček a osm samců se na svém tahu zastavilo právě u nás – pod světelským jezem, kde zůstala volná voda, zatímco jinde hladinu řeky svázal led. Morčák velký je lehce poznatelný, zato hůře pozorovatelný. Tito vrubozobí ptáci jsou poněkud větší než naše kachny divoké. Samec ve svatebním šatě má bílé tělo; záda, hlava a konce křídel jsou však černá s kovově zeleným leskem. Dlouhý tenký červený zobák připomínající pinzetu je na konci háčkovitě zahnutý. Samička má hlavu červenohnědou s chocholkou tvořenou delšími pery v zátylku, tělo má šedavé. Morčáci mají jinak umístěné těžiště, jejich ocas splývá s hladinou a na rozdíl od kachen divokých se velmi dobře potápí a loví pod hladinou.

Samec morčáka velkého, „Zdroj a licence“((Common Merganser (male), Autor: Mdf, Dostupné z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mergus-merganser-americanus-001.jpg [cit. 2016–02–13], CC BY-SA 3.0 Unported https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.cs))

Samec morčáka velkého, Zdroj a licence

Samička morčáka velkého, „Zdroj a licence“((Mergus merganser female, Autor: MPF, Dostupné z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mergus_merganser_f.jpg [cit. 2016–02–13], CC BY-SA 3.0 Unported https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.cs))

Samička morčáka velkého, Zdroj a licence

Tyto rybožravé kachny lze v ČR zastihnout většinou pouze přes zimu. Jmenovaný druh obývá sever Eurasie a část Severní Ameriky a v našich končinách se objevuje víceméně jen během zimování. Hnízdění tohoto druhu se u nás odehrálo poprvé a na hodně dlouho naposled v roce 1894. Další hnízdění bylo zaznamenané až v roce 1977 na Mostecku a od té doby sem tam výjimečně i v dalších letech. V současnosti žijí malé hnízdící populace na severu Moravy na řekách Odře, Olši a Ostravici, pozorovat hnízdící morčáky velké můžeme také na několika místech na řece Otavě v západních a jižních Čechách. Zdá se, že má morčák slabost pro řeky začínající na „O“, naše Sázava tak nejspíš bohužel nemá šanci. V současnosti v ČR hnízdí přibližně 40–60 párů.

Mapka rozšíření morčáka velkého (žlutě letní výskyt, zeleně celoroční výskyt, modře zimoviště), „Zdroj a licence“((Mergus merganser distr, Autor: Andreas Trepte (foto.andreas-trepte.de), Dostupné z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mergus_merganser_distr.png [cit. 2016–02–13], CC BY-SA 2.5 Generic https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.cs))

Mapka rozšíření morčáka velkého (žlutě letní výskyt, zeleně celoroční výskyt, modře zimoviště), Zdroj a licence

Hnízdění morčáků se odehrává v hnízdních dutinách ve stromech, v budkách, ale i ve skalních dutinách či v budovách, kam samička od konce března začne snášet 8 – 12 nahnědlých vajec. Po měsíci inkubace se líhnou malí morčáci, kteří zůstávají na hnízdě necelé dva dny. Pomocí zobáku, drápů a křídel jsou schopní z dutiny vyšplhat a bez úhony vyskákat ven. Samice je poté odvede na vodu. Občas se stane, že samice morčáků snáší mláďata z dutiny za letu na zádech. Ihned po opuštění hnízda vyhledávají vodu a spouští se po proudu dál. Mladí morčáci se sice občas svezou na zádech své matky jako na vyhlídkové lodi, přesto jsou ale hned od vylíhnutí dobří plavci a zakrátko i potápěči. Na svůj první let si však musí ještě další dva měsíce počkat.

Rodinka morčáků na hladině, „Zdroj a licence“((Haubentaucher mit Familie Lago 0509 Cut, Autor: Louis Bafrance, Dostupné z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Haubentaucher_mit_Familie_Lago_0509_Cut.jpg [cit. 2016–02–13], CC BY 3.0 Unported Generic https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.cs))

Rodinka morčáků na hladině, Zdroj a licence

Mláďata se zprvu živí vodním hmyzem, dospělí ptáci loví malé ryby. Morčáci jsou velmi plaší ptáci – proto se u nás ve Světlé drželi poněkud stranou. Davy kachen divokých a zástupy obdivovatelů na břehu jim nedělají dobře. Udržují si dlouhou přibližovací vzdálenost, při sebemenším podnětu odlétají. Při startu se rozeběhnou po hladině a vzlétají pod velmi malým úhlem. Jejich let je hodně rychlý a prakticky neslyšný.

Vzlet samce a dvou samic z hladiny Sázavy

Vzlet samce a dvou samic z hladiny Sázavy

Tyto kriticky ohrožené bílé kachny s tmavou hlavou a tenkým zahnutým zobákem se ve Světlé objevily i o rok později. Většina ptáků ze třináctičlenného hejna za pár dní odlétla, ale několik jedinců se na řece zdrželo. Ti se zapojili do hejna kachen divokých a přestali být tolik ostražití. Mohli jsme je tak pozorovat při odpočinku, nebo při péči o peří.

Samec morčáka pózoval při probírce svého černobílého šatu. Světlá n. S. 26. 1. 2017

Samec morčáka pózoval při probírce svého černobílého šatu. Světlá n. S. 26. 1. 2017

Video: Morčáci se vydávají za svačinkou

Video: Tak už bylo té publicity vážně dost

Ač jsou morčáci mimo zimu v Čechách skutečně vzácností, občas se rarita přihodí i ve Světlé nad Sázavou. Brzy ráno dne 27. 5. 2016 se samička morčáka vesele krmila pod jezem na řece Sázavě vedle světelského zámku. Kdo ví, třeba se její výskyt stane pravidlem.

Samička morčáka velkého 27. 5. 2016 na světelském jezu

Samička morčáka velkého 27. 5. 2016 na světelském jezu

Na lovu
Lov byl úspěšný
Se zplihlými pery na hlavě získala samička zcela jinou image.

Odkazy

Foto v banneru: Zdroj a licence

Přiložené soubory

Video: Morčáci se vydávají za svačinkou Video: Tak už bylo té publicity vážně dost
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace