Studentské aktivity oboru Sociální činnost

Slavnostní předávání maturitních vysvědčení

V polovině června, za krásného počasí, si z rukou ředitele školy přišli převzít svá maturitní vysvědčení úspěšní absolventi studijního oboru Sociální činnost. Podpořit je přišlo velké množství přátel a rodinných příslušníků. Přejeme jim hodně štěstí a osobních i pracovních úspěchů na jejich další cestě životem.

Foto: A. Kubínová

Praktická maturitní zkouška

Na začátku května letošního roku začaly na naší škole zkoušky z praktické maturity. Ve středu 5. května absolvovali svou praktickou zkoušku studenti třídy III. DS v oboru Podnikání se zaměřením Sociálně správní činnost. Budoucí pracovníci v terciální sféře psali odborně zaměřené písemné práce. Během 4 hodin museli vypočítat několik praktických příkladů ze sociální oblasti a vytvořit prezentaci na toto téma. Po oba dny se praktické zkoušky konaly v jedné z našich počítačových učeben. Dálkovou formu studia si na Akademii ve Světlé většinou vybírají osoby, které jsou již nějakou dobu ze školy. Často již pracují a v jejich aktuální pracovní pozici je po nich požadována maturita. Tuto zkoušku pak mají možnost za uzpůsobených podmínek na naší škole získat v rámci dálkového studia trvajícího 3 roky. Na tzv. konzultace dojíždí či přicházejí jednou za čtrnáct dní, absolvují je v pátek a v sobotu. Výuka probíhá v ucelených blocích a těchto bloků absolvují „dálkaři“ za pololetí několik. Zkoušky byly náročné, ale žáci byli i v této složité době dostatečně připraveni, aby mohli se ctí u zkoušky obstát. I za pomoci on-line technologií dokázali naši pedagogové žáky dálkového studia k praktickým zkouškám dobře připravit. Připravovat žáky na praktickou část maturitní zkoušky formou distanční výuky – to byla letos opravdu velká výzva. 13. květen 2021 byl pro žáky třídy IV. E – žáky denního studia oboru Sociální činnost prvním krokem k dosažení maturitní zkoušky. Budoucí pracovníci v sociálních službách pracovali velmi poctivě dlouhých 240 minut. Během nich přemýšleli nad výpočty důchodů, nemocenských, mezd. Připravovali rozhodnutí, přehled dávek pro své budoucí klienty a odborné prezentace. Uspěli všichni a někteří s výborným prospěchem. Gratulujeme všem k úspěšnému absolvování první části maturitní zkoušky.

Foto: A. Kubínová

Adaptační kurz

Adaptační kurz pořádáme pro žáky prvních ročníků – v rámci jednotlivých tříd i v rámci domova mládeže. Přechod na střední školu je pro všechny velkým životním krokem a může být opředen spoustou neznámých. „Jaké to v nové škole bude? Vyznám se tam? Jací budou vyučující a případně vychovatelé? Koho asi ve své třídě potkám? Zapadnu mezi ostatní? Zvládnu být od neděle do pátku v domově mládeže?“ A v neposlední řade i „Bude mi chutnat ve školní jídelně?“ Díky adaptačnímu kurzu, který bývá zpravidla vícedenní, mohou žáci dostat odpovědi na své otázky. Jde nám o seznámení žáků s prostory školy, se zaměstnanci a především ale o navázání dobrých vztahů mezi žáky. Připravujeme program zaměřený na bližší poznání jedinců, na stmelení kolektivu a nastavení např. pravidel třídy. Zpočátku zaznamenáváme v kolektivu nejistotu, kterou ale velmi rychle vystřídá smích, legrace a profilují se charakteristiky jednotlivých žáků. Domov mládeže mívá adaptační kurz zpravidla v polovině června, třídní adaptační kurzy se pořádají v prvním týdnu školního roku. Jakou konkrétní podobu měly v minulých letech, naleznete v odkazech:

https://www.akademie-svetla.cz/vyveska/1832-netradicni-zacatek-roku-v-i-e

https://www.akademie-svetla.cz/vyveska/1668-adaptacni-pobyt-2019

https://www.akademie-svetla.cz/vyveska/1496

Adaptační kurz

Sbírky

Předpokládá se, že žáci oboru Sociální činnost mají dostatečně rozvinuté sociální cítění. V rámci odborných předmětů získávají vědomosti a dovednosti potřebné pro výkon pracovníka v sociálních službách. Většina žáků chce ve svém profesním životě pomáhat ostatním. Svou empatii a snahu pomoci uplatňují i v nejrůznějších veřejných sbírkách, do kterých je škola zapojena. O jaké sbírky se jedná, zjistíte právě zde:

https://www.akademie-svetla.cz/vyveska/1846-zaci-socialnich-oboru-pomahaji-potrebnym

https://www.akademie-svetla.cz/vyveska/1704-nestojime-stranou

https://www.akademie-svetla.cz/vyveska/1689-vstoupili-jsme-znovu-do-teze-reky

Sbírky

Pomoc v době koronavirové

Velice si vážíme našich žáků, kteří se zapojili v této nelehké době do pomoci potřebným. Ať už se jedná o přímou péči ve zdravotnických či sociálních zařízení u klientů, nebo o výrobu a předání a maličkostí seniorům v předvánočním čase. Za toto všem zúčastněným žákům patří velké díky, tedy „DÍKY!“ Konkrétní pomoc najdete v následujících odkazech:

https://www.akademie-svetla.cz/vyveska/1857-zaci-z-akademie-svetla-nad-sazavou-pomahaji-v-dobe-koronavirove

https://www.akademie-svetla.cz/vyveska/1868-nasi-studenti-podporili-sc-svetla-nad-sazavou

Pomoc v době koronavirové

Oblastní charita Havlíčkův Brod

Žáci prvního ročníku Akademie Světlá nad Sázavou třídy I. E, kteří zde byli v září na exkurzi, poslali na charitu HB nádherný vánoční dárek. Krabice plná svícnů a vánočních přání udělala jistě radost klientům Charitní ošetřovatelské služby a Domácí hospicová péče – OCH HB. Potvrzují to také slova jejich zaměstnanců: „Ohromně nás těší, že si na nás žáci vzpomněli a rozhodli se potěšit právě naše klienty. Ze srdce děkujeme.“

Foto: O. Blažková

Celoškolní aktivity

Studentům sociálních a zdravotních oborů jsou k dispozici také široké možnosti, které nabízí škola všem svým studentům:

Informační portál > Informace pro studenty

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace