Cyklotoulky Ústeckoorlickem

Stříbrná expedice programu DofE

Agendy:
 
DofE , Gymnázium
Publikováno:
 
19.06.2015 16:05
Poslední úprava:
 
před 8 lety

V třetím červnovém týdnu 2015 uskutečnila děvčata zapojená do programu DofE Award Czech Republic svoji stříbrnou expedici. Jejich cílem bylo poznat region Ústeckoorlicka ze sedla kola a splnit požadavky kladené na realizaci tohoto expedičního stupně. Naše škola tuto akci podpořila poskytnutím expedičního vozidla s přívěsem, které dopravilo účastnice spolu s doprovodem do výchozího bodu výpravy – vodáckého tábořiště Cakle u Ústí nad Orlicí.

První den děvčata naplánovala trasu do Letohradu, kde byla cílem naše partnerská škola – Letohradské soukromé gymnázium. Zde nás přivítal ředitel školy Vratislav Šembera, který sám aktivně podporuje rozličné sportovní aktivity studentů (lyže, vodu, cyklistiku, turistiku). Po prohlídce školy sídlící v místním zámku se výprava vydala poznat Žamberk. Návštěvu města zpestřila prohlídka obchodu s chovatelskými potřebami našeho kamaráda, v němž si děvčata mohla podrbat ovčácké psy, zhlédnout řadu terárií, pochovat hady a zúčastnit se jejich krmení. Akce tak získala i vzdělávací efekt v oblasti přírodních věd. Ze Žamberka trasa dále pokračovala do arboreta na Žampachu, kde bylo možno zhlédnout řadu exotických druhů rostlin a dřevin. Poté následoval návrat přes Hnátnici do Cakle, postavení tábořiště a ještě nádavkem bonus v podobě výjezdu na kolečkových bruslích po místní cyklostezce.

Středeční ráno nás uvítalo drobnou přeháňkou, zataženou oblohou a chladným severákem. Po snídani jsme sbalili tábor, nasedli na kola a vydali se k hlavnímu cíli expedice – Zemské bráně. Děvčata vybrala trasu přes Letohrad, Šedivec, Nekoř, Pastviny, Klášterec nad Orlicí až k Zemské bráně. Kolem poledního se počasí výrazně vylepšilo, a tak cestu kolem přehrady Pastviny již doprovázely sluneční paprsky. Úžasná závěrečná pasáž údolím Divoké Orlice až k Zemské bráně byla plná neopakovatelných přírodních krás. Na Pašerácké lávce se skupinka posilnila svačinou nahrazující oběd a nabrala síly na cestu zpět. Ta vedla přes Bartošovice, Kunvald, Žamberk a Písečnou k cyklostezce spojující Letohrad s Ústím nad Orlicí a poté zpět do tábořiště.

Unavení účastníci připravili nocování a také společnou večeři z nakoupených zásob (dle expedičních regulí si před výpravou děvčata připravila jídelníček a nakoupila patřičné zásoby).

Dopoledne posledního dne byl v plánu výlet na Andrlův chlum k rozhledně – ta byla bohužel zavřená. Závěr expedice měl podobu balení, naložení expedičního vozidla a návratu domů na Vysočinu.

Z pozice školitele expedic spolu s hodnotitelem kolegou Hoškem můžeme konstatovat, že děvčata nároky kladené na stříbrnou expedici splnila a prokázala dobrou fyzickou kondici v nelehkých podmínkách takovéto cyklovýpravy.

Text a foto: Mgr. Michal Šimek

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace