Barokní variace

aneb školní výlet I. V 2015

Agendy:
 
Informační portál , Výtvarné
Publikováno:
 
27.06.2015 11:41
Poslední úprava:
 
před 9 lety

K výletu třídy I. V byl stanoven termín 8. 6. – 9. 6. tohoto roku. Sami žáci této třídy přesvědčili svou třídní učitelku, aby pro ně zorganizovala celou akci do nějakého blízkého ubytovacího objektu, z kterého by se daly podnikat procházky do přírody, a zároveň aby v místě byla například nějaká historická památka. Z tohoto důvodu byla k výletu vybrána obec Želiv, která se nachází zhruba 30 kilometrů od Světlé nad Sázavou.

Když nadešel první den výletu, tak se třída v ranních hodinách sešla u budovy školy a ihned se všichni i se svou učitelkou odebrali na linkový autobus, který je odvezl do nedalekého Humpolce. Jelikož mezi jednotlivými spoji byla časová prodleva, tak první návštěva třídy vedla do humpoleckého muzea Dr. Aleše Hrdličky, které je pojmenováno po humpoleckém rodákovi, věhlasném světovém antropologovi. Přestože bylo právě pondělí a muzea a jiné kulturní instituce mívají v tento den zavřeno, tak byla návštěva ze strany muzea ochotně umožněna. Velké díky za vstřícnost, prohlídku a zasvěcený výklad patří ředitelce humpoleckého muzea paní Dagmar Kluchové. Žáci si nejprve prohlédli expozici, která je věnována národopisu a tradicím na Horácku. Poté pak viděli další muzejní expozice o Aleši Hrdličkovi, o antropologii a indiánských kmenech, kterým se ve svém vědeckém zkoumání Hrdlička též věnovat.

Po návštěvě muzea se třída přesunula na humpolecké autobusové nádraží a linkovým autobusem všichni odjeli do cíle výletu, tedy do Želiva. Nejprve proběhlo ubytování v bungalovech sportareálu u hotelu Na Kocandě. Nově zrekonstruované ubytování bylo pro všechny milým přivítáním. Součástí bungalovů je i vlastní sociální zařízení, a tak bylo žákům poskytnuto dostatečné pohodlí a komfort. Po krátkém odpočinku po cestě se všichni odebrali do blízkého činného premonstrátského kláštera, který má barokní podobu. Zde byla předem domluvená prohlídka vnitřních prostor kláštera s odborným komentovaným výkladem, který byl zaměřen na slohové a stavební dispozice kláštera, hlavně pak na osobnost posledního architekta, který jej v období baroka přestavěl do současné podoby specifické barokní gotiky, tedy na Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Dále byl výklad věnován slavným i nelehkým obdobím kláštera, hlavně kdy objekt sloužil v době komunismu jako internační tábor pro kněží, anebo jako psychiatrická a odvykací léčebna. Další částí prohlídky želivského panství byla návštěva pivovaru, kde se na základě tajné receptury vyrábí speciální piva, která mají při stálém užívaní v malém množství léčebné účinky hlavně na trávicí a vylučovací soustavu. Výklad sládka pivovaru byl opravdu zasvěcený a bylo znát, že jeho profese je mu opravdu vlastní. Během návratu k ubytovně pak žáci obdivovali i další barokní památky Želiva, které jsou soustředěny hlavně v okolí kláštera, a samozřejmě i venkovní impozantní vzhled kostela Narození Panny Marie. Krátký výklad k těmto skvostům podala třídní učitelka.

Pomalu se nachýlil čas večeře. Veškeré stravování proběhlo v hotelové restauraci, ale jelikož v pondělí bylo ještě přijatelné počasí, tak se povečeřelo ve venkovních prostorách. Večerní hodiny byly věnovány hlavně sportovní činnosti, areál je k těmto účelům dobře vybaven a nechá se zde provozovat několik druhů kolektivních sportů. Žáci se věnovali hlavně přátelskému nohejbalu. S tmou, která přišla v tomto období v přiměřeném čase, se všichni odebrali k zaslouženému odpočinku.

Druhého dne ráno přivítalo výletníky nemilé počasí, ochladilo se a začalo pršet. Po velmi chutné snídani byla podniknuta procházka mezi kapkami deště ke hrázi přehrady Trnávka, která se nachází nedaleko od sportareálu. Pracovníci přehrady umožnili neohlášeným návštěvníků krátký vstup, který byl nečekaným zpestřením pochůzky. Návrat k areálu okolo kanálu pro rychlovodu byl zhruba v době oběda. Po něm se program akce mírně uzpůsobil vzhledem k počasí a žáci se věnovali hlavně vědomostním kvízům a společenským hrám. V pozdním odpoledni si pak všichni zabalili své osobní věci, uklidili pokoje a vydali se na autobusovou zastávku k návratu do Světlé nad Sázavou, kde ještě na všechny čekaly poslední povinnosti před koncem školního roku.

Doufejme, že se všem zúčastněným i přes nepřízeň počasí školní výlet líbil. V příštích letech se již podobné aktivity ale většinou neopakují. Žáci mají v rámci výuky jiné povinné akce, které odeberou dost času z běžné výuky. Hned na začátku druhého ročníku je to výtvarný plenér a na konci druhého a třetího ročníku probíhají týdenní sportovní kurzy.

Mgr. Alena Ratajová – třídní učitelka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace