Odhalení pomníku Msgre F. B. Vaňka v Pelhřimově

Agenda:
 
Výtvarné
Publikováno:
 
01.09.2015 08:26
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Dne 15. července 2015 byl za hojné účasti veřejnosti i zástupců města odhalen pomník Msgre F. B. Vaňka, kněze, spisovatele, mecenáše, podnikatele a nejvýraznější kulturní osobnosti Pelhřimova na přelomu 19. a 20. století.

Pomník je umístěn v Děkanské zahradě, místě, které F. B. Vaněk za svého působení zvelebil. V roce 1993 zde byla odhalena bronzová pamětní deska s reliéfním portrétem F.B.V., připevněná na masivním bloku extrémně tvrdého podhorského syenitu. Před několika lety však byla odcizena a vedení města se rozhodlo v letošním roce pomník, spolu s celou zahradou, obnovit.

Nynější pomník, jehož podobu s dominantní portrétní bustou jsem navrhoval a spolu s kolegou Martinem Roháčkem i realizoval, je zhotoven ze syenitového soklu původního pomníku a vznikal přímo na místě. Iniciály F.B.V. na soklu pod bustou jsou převzaty z rukopisu významného českého symbolistního sochaře Františka Bílka, blízkého Vaňkova přítele, který v Pelhřimově realizoval své první veřejné zakázky (např. křížovou cestu či dřevěný betlém v místním kostele), zadané prozřetelně právě Msgre Vaňkem.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace