Ukončení programu Glazovač keramiky v rámci projektu UNIV 3

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
18.10.2015 11:06
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Od počátku června se v naší škole uskutečnil již několikátý program v rámci projektu UNIV 3 Uznávání neformálního a informálního vzdělávání – podpora procesů uznávání, který má za cíl zkvalitnit systém rekvalifikací a modernizovat proces vzdělání.

Programu Glazovače keramiky se zúčastnilo celkem 5 uchazeček z různých profesí, jejichž cílem bylo především zkvalitnit a zdokonalit profesní kvalifikaci v daném oboru. Samotná tvorba tohoto vzdělávacího programu se uskutečnila též v naší instituci. Tvůrci tohoto programu Mgr. Alena Ratajová a Petra Sedlmajerová se nyní staly i lektorkami a hodnotitelkami. Celková délka kurzu byla 100 hodin se šestihodinovou závěrečnou zkouškou.

Programem a cílem celého programu bylo seznámit uchazečky s ručními glazovacími technikami, jako je namáčení, polévání, vylévání, malování, tupování, a se strojními technikami, a to hlavně se stříkáním za pomoci aerografu a kompresoru. Na glazování byly použity nejrůznější předpálené tvary užitkové a ozdobné keramiky, které jsme si částečně vyráběli sami, ale většina byla zakoupena v potřebách pro keramiky. Používané glazury byly nejčastěji z lesklých i matných bezolovnatých sad, ale byly i používány speciální glazury s různými efekty.

Na poslední zářijový den byla téměř na celé odpoledne naplánována šestihodinová zkouška. Všechny účastnice plné odhodlání a očekávání se dostavily do keramické dílny včas. Pečlivě si prostudovaly podklady a zadání a zahájily „maraton“ glazovacích technik téměř na 20 nejrůznějších výrobcích. Zkoušky se též účastnilo několik dohlížejících osob přímo z vedení UNIVu, především krajská koordinátorka paní Iveta Nemjová a pracovník NÚV pan Petr Dvořák a dvě posuzovatelky z praxe, a to slečna MgA. Markéta Kalivodová ze Západočeské univerzity v Plzni a paní Martina Švorčíková ze Střediska volného času v České Skalici. Samozřejmě, že nechyběl ani náš pan ředitel Ing. Jindřich Vodička a školní metodička paní Ing. Lenka Pinkasová. Většina zkoušky pak byla zdokumentována kameramanem UNIVu a jeho asistentkou. Na záznam byla umístěna přímo glazovací činnost a dále pak rozhovory s lektorkami a hodnotitelkami v jedné osobě, účastnicemi a posuzovatelkami.

Na závěr zkoušky měly účastnice ještě za úkol naložit pec výrobky. A poté se již mohlo s potěšením konstatovat, že všech 5 účastnic u zkoušky uspělo a mohl jim být předán certifikát o absolvování programu a zvládnutí poměrně náročného programu a zkoušky.

Za team programu Glazovač keramiky
Mgr. Alena Ratajová
tvůrce, lektorka a hodnotitelka programu

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace