Tradiční předvánoční výlet do Vídně

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
10.12.2015 11:32
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Téměř každoročně se žáci naší školy spolu se svým pedagogickým doprovodem vydávají v předvánočním čase do nedalekého rakouského hlavního města, a to nejen nasát vánoční atmosféru, ale především navštívit slavnou vídeňskou galerii Albertina, kde se tradičně pořádají nesmírně kvalitní výstavy slavných umělců. Již v předešlých letech zhlédli minulí i současní žáci například výstavu Michelangela Buonarrotiho, Pabla Picassa, Albrechta Dürera, Henriho Matisse, Joana Miró nebo Paula Cézanna.

V letošním roce galerie uspořádala výstavu litografií slavného norského expresionistického umělce Edvarda Muncha. Nejslavnější Munchova malířská díla sice nebyla na výstavě zastoupena, ale průřez litografiemi byl velmi kvalitní a poučný. K vidění byly například grafické listy se slavnými názvy Výkřik, Madona či Nemocné dítě. Studenti se tak mohli na vlastní oči přesvědčit o kvalitách jednoho z nejvýznamnějších směrů moderního umění. Tato díla byla ke zhlédnutí hned v několika barevných variantách. Výtvarná zkratka a filozofický podtext velmi výrazně působí na rozvoj estetického cítění každého jedince. Kromě tohoto hlavního „trháku“ galerie Albertiny zde stále pokračuje výstava moderních uměleckých směrů 19. a 20. Století, která je nazvaná Od Moneta k Picassovi. Tuto výstavu sice někteří studenti viděli už v loňském roce, ale jistě neškodilo se na významná díla od mnoha světově proslulých umělců podívat opět. Ve spodní části galerie byla dále výstava černobílých fotografií od různých autorů a souborná prezentace romantických malířů a grafiků konce 18. a počátku 19. století.

Naše návštěva Vídně byla zahájena procházkou po centru města. Nikdy nesmí chybět prohlídka dómu svatého Štěpána a dalších památek Vídně – archeologických římských vykopávek, staveb v okolí ulice Graben (Příkopy), paláců od architekta Adolfa Loose (například obchodní dům Goldmann a Salatsch na Michalském náměstí), dále sídla rakouských císařů Hofburgu a jiných míst.

Po programu měli studenti individuální rozchod a počátek adventu posílili návštěvou radničních trhů. Někteří jednotlivci lačni po další kultuře samostatně navštívili ještě významnou kulturní instituci – Kunsthistorické muzeum, kde je ve sbírkách k vidění mnoho významných uměleckých a historických prací. Před tímto muzeem pak byl sraz k odjezdu. Ještě v rychlosti jsme se pokochali monumentální sochou trůnící císařovny Marie Terezie a navrátili se zpět ke všedním povinnostem do Světlé nad Sázavou.

Mgr. Alena Ratajová a Petr Vampola

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace