CO2 Liga: 2. kolo - Voda

CO2 liga je to půlroční soutěž, do které se zapojili naši gymnazisté

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
13.12.2015 14:40
Poslední úprava:
 
před 8 lety

CO2 liga > 2. kolo – Voda


Problematická voda

Pitná voda je pro nás něco naprosto běžného, ale ve skutečnosti to je velký poklad. Pitnou vodu může získat dvěma způsoby – čištěním a úpravou povrchové vody nebo čerpáním z přírodních podzemních zdrojů. V ČR ji užíváme většinou i pro hygienické potřeby – na mytí, pro splachování, obyvatelé ji navíc často používají i k zalévání či mytí aut. Pitnou vodu máme prakticky pořád na dosah, je pro nás naprosto běžná.

Na mnoha místech tomu ale tak není a může se stát, že přestane být běžná i pro nás. Prvním důvodem může být znečištění – netýká jen zásob sladké vody, ale i vod v mořích, oceánech a vodních tocích.

Dalším důvodem může být klimatická změna – mimořádně suché léto ztenčilo zásoby podzemní i povrchové vody i u nás v ČR.

V mnohých rozvojových oblastech roste počet obyvatel a tím se zvyšuje i spotřeba vody. V rozvinutých zemích zase roste lidská „zhýčkanost“. Zatímco ještě naše babičky a dědové se koupaly jednou týdně – v neděli, v současnosti je považován člověk za vyvrhele, pokud se sprchuje jen jednou denně.

Na internetové stránce http://voda-organismy.webnode.cz/voda-jako-globalni-problem/ si můžeme přečíst o nepostradatel­nosti vody pro lidský organismus a také o tom, jak nároční na spotřebu jsou obyvatelé různých částí světa. „Člověk, který žije v rozvojových zemí, spotřebuje na den necelých 10 l vody/na den. Průměrná spotřeba vody ve Velké Británii je 135 l /na osobu a v Americe 375–660 l / na osobu.“

S tím, jak člověk zasahuje do přírody, staví velká sídla, buduje přehrady, znečišťuje životní prostředí – mění vodní režim v krajině a přispívá tak velkou měrou k mnoha problémům.

„Dnes nemá přístup k pitné vodě 1,1 miliarda lidí a díky tomu ročně umírá 5 milionů lidí (z toho 90 % děti do pěti let). Dalším problémem je vyčerpanost vodních zdrojů, kvůli zavlažování. Spousta rozvojových zemí nemá prostředky na získání vody z jiných zdrojů např. dovoz,čistička, odsolovací zařízení.“ (zdroj: http://voda-organismy.webnode.cz/voda-jako-globalni-problem/)

S vodou nejsou problémy jen když jí je málo. Velké potíže způsobí i její nadbytek. I v naší zemi už máme zkušenosti s velkými záplavami, které se poslední dobou objevují mnohem častěji než dřív a prý bude hůř.

I tady hraje velkou roli člověk – regulace vodních toků, zcelení menších polí do velkých zemědělských ploch, oslabené monokulturní lesy, nevhodné zemědělské postupy, velké plochy pokryté asfaltem, betonem a stavbami – to vše přispívá k tomu, že voda se v krajině nezadržuje, ale vytváří přívalovou vlnu, rychle projde krajinou a zanechá za sebou spoušť

Je toho mnoho, co je potřeba zlepšit, aby se předešlo nejhoršímu. Důležité ale je, že se ví, co je třeba. Teď už jen začít (a nebo rychle pokračovat).

Zdroje dalších informací:

Co na nás čekalo v tomto kole

Tento měsíc plníme úkoly z tématu „VODA“. Naším hlavním úkolem k tomuto tématu je kontrolovat a počítat naší spotřebu vody. Prvním úkolem bylo zjistit spotřebu vody za tři dny pouze pro svou osobu. Zjišťovat, kolik spotřebujeme při pouhém splachování, sprchování a ranní hygieně.

Druhý úkol bylo sledovat spotřebu naší rodiny za týden. Někdy byly výpočty skutečně složité, naštěstí jsme k jejich řešení nepotřebovali kvadratické rovnice. Naše výsledky se poměrně lišily. Obsazení rodin v naší třídě je skutečně různorodé.

Podobně jako v minulém kole jsme měli za úkol upravit naši nástěnku. Pokud chcete vidět výsledky třetího úkolu, můžete se zajít podívat do budovy školy do prvního patra.

Se čtvrtým úkolem se popasovali pouze někteří z nás. Bylo skutečně nepohodlné a nepříjemné snažit se co nejvíce šetřit vodou. Když se třeba šetřilo se splachováním, tak se kolikrát muselo spláchnout ještě vícekrát než předtím. Zvyknout si na to, že se ve sprše neohřejeme, pouze omyjeme, také nebylo velmi příjemné. Ale na období sucha jsme připraveni!

Jedna naše spolužačka se dokonce zapojila do akce „Vodní výzva“. Výzva je právě v tom, že musíte spotřebovat co nejméně vody na to, abyste zkompletovali večerní hygienu (omývání, umytí vlasů apod.). Co nás velmi zarazilo, je to, že někteří lidé si na to vystačí s pouhým jedním litrem, což vypadá naprosto nezvladatelně.

Příští kolo začíná těsně před vánoci. Budeme rádi když nám budete držet palce i do dalších kol.

Exkurze ke Kejžlici

aneb jak jsme poznávali poldr, potok běžící a potok tančící

Dne 9. 12. jsme vyrazili 10 kilometrů jižně od Světlé, abychom se podívali, jak se „hospodaří s vodou v krajině“ tady u nás – na Vysočině. Komentář z půběhu exkurze je u jednotlivých fotografií po rozkliknutí.


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace