Kroužek 3D technologií

Agendy:
 
Umělecké a řemeslné , Výtvarné
Publikováno:
 
10.02.2016 09:18
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Od roku 2012 disponuje naše škola 3D technikou, která vhodně doplňuje výuku a napomáhá tvorbě našich studentů. V předchozích letech se tato technologie využívala podle individuálních a konkrétních požadavků jednotlivců a sloužila jako základ pro další tvorbu převážně v ateliéru porcelánu, ať to byly mističky pro sukulenty, hrníčky, přívěsky, deformovaný lemur a pes a další podobné práce. O některých se již na webových stránkách naší školy psalo. Tento způsob využití samozřejmě nabízíme nadále. Ale vzhledem k uplatnění studentů na trhu práce jsme se rozhodli rozšířit jejich dovednosti a proškolit je ve využívání 3D technologií. Proto od začátku školního roku 2015–2016 funguje kroužek 3D technologií.

Zaměřili jsme se na výuku, která není obsahem školních vzdělávacích programů. Začali jsme pracovat ze špičkovým zařízení v podobě 3D skeneru ARTEC. Pro skenování jsme využili několik uměleckých děl, která jsou vystavena v areálu školy. Ta jsme neskenovali, provedli postprodukci v programu skenovacího zařízení a následně ukázaly výstupy a převody do formátu jiných 3D programů používaných ve škole (nebo budoucích zákazníků). Také jsme zpřístupnili 3D ostatním uživatelům PC.

Skenování v učebně
Skenování na chodbě školy
Práce v Artec studiu

Ukázka 3D skenu (Adobe PDF)

Naskenované tvary a objekty jsme následně použili jako základ práce s další 3D technologií používanou ve škole, a to 3D tiskárny EASY3DMAKER firmy 3D Factories. Tiskárna umožňuje tisk trojrozměrného objektu v prostoru 200×200×230mm z PLA nebo ABS plastu. Zhotovili jsme několik výtisků, které jsme nadále upravovali a dokončovali. Vyzkoušeli jsme mechanické opracování, acetonové vyhlazování a další experimenty, jak vytištěné modely upravit.

Tisk
Postup práce
Acetonové vyhlazování
Vytištěné modely

Protože 3D technologie se velmi rychle vyvíjí a ve škole máme pouze určité zařízení, v lednu 2016 jsme se vypravili do firmy MCAE Systems, lídra na trhu 3D digitálních technologií. Byli jsme mile přivítáni a hodně překvapeni, na jaké úrovni je 3D technologie ve špičkových firmách a kde všude se uplatňuje. Skenery ATOS firmy GOM slouží nejen k ukládání a sběru dat, ale umožňují i přesnou a efektivní kontrolu kvality výroby. 3D tiskárny Dimension dokáží rychle vyrábět přesné, pevné a rozměrově stabilní modely na základě 3D CAD modelů. 3D tiskárny MCOR TECHNOLOGIES vytváří objekty v plné barvě a využívají kancelářský papír (to bylo velké překvapení). Následná ukázka výroby forem a vakuového lití do silikonových forem pro ověřovací série nastínila rychlost, efektivitu a cenovou dostupnost vývoje nových výrobků. Robot KUKA pro CNC pětiosé obrábění předvedl výrobu složitých tvarů bez zásahu lidské ruky, dokáže provádět výměnu nástrojů a opracovávat spoustu materiálů. Byly nám předvedeny CAD systémy pro 3D tvorbu a mnoho dalších technologií, a některé jsme si mohli i vyzkoušet. Byli jsme uneseni ze spousty věcí, které je možné vyrobit a realizovat. Pracovníci odpovídali na všechny naše otázky a byli překvapeni zájmem, protože skupina, kterou jsem přivedl, se skládala pouze z dívek, což bylo vnímáno trochu jako zvláštnost. Všem pracovníkům firmy děkujeme za předvedení techniky a vstřícnost.

Návštěva MCAE
Kontrola kvality
Tiskárny DIMENSION
MCOR TECHNOLOGIES
Tvorba forem
Robot KUKA
Lití plastu
Zkoušení pětiosé myši

Z důvodu blížící se maturitní zkoušky bude kroužek brzy ukončen, aby studentky měly dostatek času k přípravě. Doufám, že informace a znalosti načerpané v kroužku využijí ve svém budoucím uplatnění a pomohou jim na trhu práce.

Videa k tématu (playlist)

Navštivte též

3D technologie na naší škole

3D tisk? Jasně!

Přiložené soubory

Ukázka 3D skenu (Adobe PDF)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace