Na přednášce o citacích a autorském zákonu

v Městské knihovně Světlá nad Sázavou s třídou II. V

Agenda:
 
Výtvarné
Publikováno:
 
22.02.2016 22:18
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Ve středu 17. 2. 2016 se třída II. V a jejich vyučující českého jazyka a literatury vydala na předem domluvenou přednášku do Městské knihovny ve Světlé nad Sázavou. Cílem přednášky bylo seznámit studenty s normami při vytváření textů a dokumentů, formami citací dokumentů (textů, obrázků a fotografií), autorským zákonem, citačním a antiplagiátorským portálem.

Přednášku vedla paní knihovnice, vedoucí oddělení pro dospělé paní Eva Kodýmová. Studenty seznámila formou „powerpointové“ prezentace se základy citování použité literatury a dalších materiálů při vytváření vlastních textů. Tedy jak a kdy citovat, ale především proč. S tímto pochopitelně souvisí i znalost autorského zákona, tedy ochrana původních děl autorů a jejich práva. Dále jak vytvářet vlastní práce, aby respektovaly tato pravidla a byly vytvořeny dle obecných norem. Studenti měli možnost si prakticky vyzkoušet, jestli dovedou bezchybně napsat citaci knihy dle údajů v tiráži, a výsledek si pak ověřit na webovém citačním portálu „citace.com“. A naučit se používání této internetové služby. Následovalo seznámení s dalším webovým portálem, a to pro antiplagiátorskou kontrolu s názvem „odevzdej.cz“. Praktické ověření práce s tímto portálem je už na samotných studentech, kdy si při vytváření nějakého odborného referátu budou moci prověřit, jestli svůj text vytvořili podle daných pravidel a odcitovali každý použitý původní materiál.

Celá přednáška trvala asi jednu hodinu a přinesla studentům velmi zajímavé a cenné informace z oblasti práv a povinností autorů textů a dalších nejrůznějších dokumentů. Nejen ochrana a respektování práv jiných autorů, ale do budoucna i ochrana vlastních dokumentů nebo výtvarných děl bylo cílem této přednášky.

První zhodnocení svých postřehů a pozornosti při přednášce proběhlo hned v pátek při kontrolní písemné práci na toto téma v hodině českého jazyka a literatury. Další, tentokráte praktické užití citací a citačního portálu, si studenti ověří při vytváření dvou odborných referátů z oblasti literatury. Na výběr mají mnoho titulů z české realistické literatury 19. století a ze světové a české literatury 1. poloviny 20. století.

Možná že ne všechny studenty daná přednáška pobavila, ale zcela určitě postupně pochopí její význam a praktickou užitečnost informací, které na ni zazněly.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace