Exkurze do keramických závodů TONDACH, studio GOLDFINGER

Ateliér keramiky a porcelánu na další akci

Agenda:
 
Výtvarné
Publikováno:
 
22.04.2016 09:19
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Naší zatím poslední návštěvou byla cihelna ve Šlapanicích, kam jsme vyrazili v pondělí 21. 3. 2016. Dílna spadá pod koncern firem Tondach a Weisberger. Nachází se na jižním předměstí Brna. Vyrábí se zde střešní tašky, tzv.brněnky a stavební tvarovky.

Exkurzi jsme zahájili u skrývky jílu a spraší, která se nachází na pozemcích firmy přímo za areálem. Při následné prohlídce výrobní haly jsme se kromě hlavní produkce cihlářského zboží podrobně obeznámili s principem míchání a přípravy hmot, dostalo se nám poučení o strojovém a dalším technickém vybavení. Výroba zde není zcela automatizovaná, což přináší pracovní příležitosti pro místní obyvatele.

Po krátké přestávce na občerstvení jsme navštívili keramické a porcelánové studio GOLDFINGER, které vlastní Jiří a Helena Hlušičkovi. Oba jsou absolventy ateliéru porcelánu a keramiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Jejich produkcí je převážně porcelánový design, a to jak vlastní autorský, tak i produkce pro pražskou galerii Modernista.

Porcelánovou dílnou a přilehlým galerijním prostorem nás provedla paní Helena. Vyprávěla, jak s manželem budovali studio a dílnu. Začali ještě během studia a postupnými kroky pokračují dodnes. Studenti viděli spoustu práce a úsilí, ale také to, že výsledkem je dílo, které za sebou nechávají, i svébytný životní styl, který jim soukromé studio umožňuje. Jsou svými pány a vytvářejí vlastní produkci.

Zde studenti poznali odlišný styl tvorby a typ výroby než v doposud navštívených velkých podnicích.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace