Čistá Vysočina 2016

Akce Ukliďme Česko v podání světelské Akademie

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium
Publikováno:
 
28.04.2016 12:10
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Konečně i k nám na Vysočinu začalo velmi nenápadně nakukovat jaro a s ním i úklidová akce Ukliďme Česko, pod jejíž křídla se schovala již tradiční akce Kraje Vysočina – Čistá Vysočina.

Každý správný hospodář po zimě uklízí a každá pořádná hospodyně na Velikonoce smejčí obydlí – je tedy pochopitelné, že podobný nápad vznikl na národní i naší místní úrovni. Podle přísloví, že nejprve by si měl každý zamést před svým prahem, jsme se pustili těsně před velikonočními svátky do úklidu našeho školního areálu. Ruce k dílu přiložil prakticky každý – žáci, mistři, vychovatelé i učitelé. Odpadků se zbavily trávníky okolo školních budov, prostor přírodní zahrady i parčíku před školou. Všude bylo najednou pěkně čisto.

Úklid prostoru mezi Sázavskou ulicí a naší školou
Sbíralo se důkladně – i cigaretové nedopalky. Škoda, že za několik dní bylo díky kuřákům vše zase při starém.
Při takovémhle soustředěném útoku odpadky neměly šanci.
Rukavice a pytlíky rozdávané s úsměvem byly základem úspěchu.
Každý kdo hledal, našel. A rázem bylo čisto.

To se však nedalo říct o příkopech silnic v okolí Světlé nad Sázavou. Každý rok si říkáme, že už možná podobná akce nebude třeba, že už jsou přeci obyvatelé ČR dostatečně slušní, zodpovědní a informovaní, že vědí, jak nakládat s odpadky, a tudíž již nebude třeba poskakovat okolo komunikací s pytli v rukou a vedle kol kolemjedoucích vozidel vybírat z příkopů to, co tam kdejaké hloupé trdlo zahodilo. Bohužel, ani letos se naše přání nevyplnilo a období mezi 11. a 24. dubnem se stalo termínem pro 8. ročník krajové osvětové akce spojené s úklidem veřejných prostranství a okolí komunikací.

Naše dobrovolnické skupiny se poprvé zapojily do tradičního boje s lidskou hloupostí ve středu 13. dubna. Tento krásný, teplý a slunečný den vyrazili pucovat svůj úsek žáci III. G a IV. G. Jejich zásluhou prokoukly příkopy okolo silnice II. třídy č. 150 v úseku mezi hájenkou Pavlíkov a okrajem Dolní Březinky.

Tentýž den do terénu vyrazila i třída I. SV, která si vzala pod svůj dohled okolí silnice na Humpolec č. 347 v úseku Světlá n. S. – Radostovice. Naplněné pytle zmizely zásluhou KSÚS z okolí silnic během následujících dvou dnů.

Zbylé skupiny si daly ještě týden na doladění formy a do díla vyrazily po neděli. Nejprve v úterý 19. 4. II. G zkontrolovala práci o rok straších kamarádů před Dolní Březinkou a dokončila úklid příkopů až do Světlé nad Sázavou. Hlavní trofejí se stalo nepojízdné kolo smutně spočívající pod malým můstkem kousek za Březinkou.

Žáci z I. G vyrazili z lavic do příkopů v okolí silnic severně od Světlé ve středu 20. 4. Startovali ve Světlé – Rozkoši, kde je hned potrápily odpadky v okolí světelské věznice. Poté mířili dál na Benetice, ale na křižovatce nedaleko sjezdovky na Kadlečáku odbočili doprava na Žebrakov. Prošli kolem Žebrakovského rybníka a lesním úsekem se vraceli ke Světlé, do které vkročili v Dolních Bohušicích. Našlapali ze všech skupin nejvíce kilometrů a nedostatkem odpadků rozhodně také netrpěli.

Ve středu prokouklo i okolí hlavní silnice na Havlíčkův Brod (silnice II. třídy č. 150) v úseku Světlá n. S. – Nová Ves. Úsek, který se zdál být na první pohled celkem odpočinkovou záležitostí – obzvláště při chůzi od Nové Vsi dolů ke Světlé, však vycenil své zuby. Přehledná rovná silnice prakticky bez stromů – není se kde schovat a jak maskovat vyhazovaný odpad – člověk by řekl, že zde téměř nic v příkopech nebude. Omyl – žáci z II. SV tu z travnatých příkopů vytěžili devět pytlů odpadu!

Poslední se vydala na svou trasu parta z I. E. Na ně čekala nadílka na trase Světlá nádraží ČD – Josefodol (silnice 347), autobusová zastávka Světlá n. S. Hlavňov hájenka – Dolní Bohušice. I oni si užili podél silnic své, ale zvládli to s úsměvem a se ctí.

Na závěr trocha neškodné statistiky:

  • do úklidu naší okolní přírody v rámci Čistá Vysočina se pustilo 7 třídních kolektivů
  • své hřbety pro čistší životní prostředí nás všech ohýbalo 81 brigádníků žáků + 10 pracovníků školy – učitelky, vedoucí DM, vychovatelka, pracovnice sekretariátu
  • odpadků se jejich zásluhou zbavilo 19 km silnic – tj. 38 km příkopů.

Velké díky jim všem, udělali kus dobré práce, na kterou mohou být právem pyšní. A prosba pro ostatní – chovejme se tak, aby příští rok již podobná aktivita nebyla třeba a akce Čistá Vysočina se stala historickou vzpomínkou.

Čistá Vysočina 2016 – úseky, které vyčistilo „7 statečných“ roku 2016

Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace