Exkurze po středověkých památkách Prahy

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
24.06.2016 11:09
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Využili jsme příležitosti nabízející se v rámci jubilea narození Karla IV. a vyhlášeného roku Lucemburků ve spojení s výukou Dějin výtvarné kultury, kde je ve druhém ročníku dominantním tématem středověk.

Dne 2. 6. 2016 se tak překvapivě velká skupina studentů třídy 2. SV a 2. V doplněná o pár jedinců z gymnázia vydala za památkami středověké Prahy.

Celá výprava započala návštěvou kostela Panny Marie Sněžné s doprovodem tamního františkánského mnicha bratra Eliáše. Nejenže jsme měli možnost nahlédnout do kostela a klášterních prostor, ale jako bonus nás uvedl i do okouzlující barokní knihovny s velmi cennými svazky.

Námi utvořený dav se poté pomocí městské dopravy přemístil do areálu Pražského hradu. Zde byly naším cílem tři nejvýznamnější architektonické památky středověku, a to katedrála sv. Víta, bazilika sv. Jiří a Vladislavský sál, jejichž opomenutí by bylo hříchem.

Tato etapa byla zakončena krátkou přestávkou na pozdní oběd a rychlým přesunem do Valdštejnského paláce na výstavu Císař Karel IV. Velkoryse pojatá expozice obsahuje střípky historie i umění z období Otce vlasti. Žáci tak na vlastní oči viděli např. tympanon sejmutý z kostela Panny Marie před Týnem, dílo mistra Vyšebrodského oltáře, zlatnické práce s dobovými technikami či mumifikovanou myš, častý zdroj morové nákazy. Jednotlivé exponáty nám scelila příjemná, ač dvouhodinová komentovaná prohlídka pod vedením velmi nadšeného průvodce.

Není se tedy co divit, že závěrečná procházka s výhledem na Karlův most a se zastávkou na Staroměstském náměstí již postrádala elán.

Po načerpání množství dojmů a informací jsme se na konci dne pro změnu fyzicky vyčerpaní zhroutili do sedadel vlaku a nechali se unášet zpět do Světlé.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace