Expedice Izrael 2010 - světelští „Edíci“ ve Svaté zemi

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
10.11.2010 11:51
Poslední úprava:
 
před 12 lety

Na přelomu října a listopadu se skupina pěti účastníků Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu (EDIE) vypravila plnit své expediční aktivity do Izraele. Na cestě je doprovázelo několik absolventů školy a jejich vedoucí Mgr. M. Šimek
Co vše bylo na programu letošní expedice? Pojďme si ve stručnosti shrnout její nejdůležitější body. 
Na programu byla návštěva střední školy v Haifě a prohlídka města, výprava do historického města Akko, výstup na horu a poutní místo Tabor, návštěva národního parku Beit She'arim. 
Nosnou částí byly dva expediční pochody. První z nich vedl skrz Wadi Qilt k monastyru St George a dále na území Palestiny do města Jericho. Cílem bylo poznání významných artefaktů lidských dějin. Další expediční pochod se konal jižně od města Dimona v oblasti Negevské pouště. Jeho cílem bylo dojít během dvou a půl dne k takzvanému malému makteši (přírodnímu kráteru). Vzhledem k vysokým teplotám a nutnosti nést s sebou vedle stanu, vaření a osobních věcí veškerou vodu vždy na celý den a večer byl pochod pro všechny značně náročný. 
Být v Izraeli a nenavštívit biblická místa by byl hřích. Výprava se tedy podívala do Nazaretu, Betléma, během dvou dnů poznávala zákoutí a památky Jeruzaléma. Část studentů stihla navštívit také památník holocaustu Yad Vashem. 
Jako třešnička na dortu bylo koupání v Mrtvém moři a prohlídka proslulé pevnosti Masada. 
Podívejme se na nejdůležitější výstupy z této akce. Podařilo se rozjednat spolupráci a možné partnerství se střední školou v Haifě. Studenti se seznámili se záludnostmi a nebezpečími expedice v drsných pouštních podmínkách. Poznali spoustu klíčových historických míst. Prakticky prověřili své znalosti angličtiny. Pochopili při plnění expedičních aktivit význam týmové spolupráce. A přivezli si neopakovatelné zážitky.
Jako organizátor myslím, že takovéto mimoškolní akce mají svůj význam a přínos. Jsou zpestřením studentského života, vedou k novým poznatkům a hlubšímu pochopení okolního světa. Není sice v současné době úplně jednoduché sehnat pro účastníky takovéto akce alespoň částečnou finanční podporu, nicméně i navzdory tomu se dají takovéto expedice díky nadšení účastníků realizovat. 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace