Slavnostní zápis prváčků a adaptační kurz pro nováčky

Každoročně se koncem školního roku vítáme s budoucími prváčky.

Agendy:
 
Informační portál , Domov mládeže, Umělecké a řemeslné
Publikováno:
 
29.06.2016 08:48
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Ve čtvrtek 16. 6. 2016 jsme v dopoledních hodinách dvoufázově přivítali nové tváře, které budou od září zdobit učebny, ateliéry, dílny a ostatní prostory naší školy. Při slavnostním zápisu žáci a jejich rodiče vyslechli v aule od zástupců školy vítací projevy. Poté se seznámili se svými nastávajícími třídními učiteli, okoukli budoucí spolužáky, dozvěděli se spoustu praktických informací ohledně studia, praxe, ubytování a jídelny.

Pro lepší adaptaci žáků jsme i tentokrát zorganizovali pro většinu budoucích „prváků“ seznamovací kurz. Letošní čtvrtý ročník „vítání“ se podle mého vydařil. Žáci byli ubytovaní v prostorách domova mládeže, ti, co budou od září v domově ubytovaní, obhlédli pokoje a vybrali si své spolubydlící.

Stravování zajišťovala školní jídelna. Kuřecí řízek s bramborem neurazil snad nikoho, vegetariány čekala pizza. O náplň čtvrtečního odpoledne se postarali mistři praktických dílen. Žáci si mohli vyrobit vitrážové přívěsky, udělat ozdobný dekor na skleničku rytím i malbou na sklo, v aranžérské dílně si vyráběli své jmenovky ve formě placky. Všechny své výtvory si mohli autoři ponechat na památku.

Po vynikající večeři (vepřový plátek po srbsku, hranolky) jsme se šli projít po Světlé nad Sázavou. Zaprvé – aby nám slehlo, zadruhé – abychom si ukázali důležité body našeho města, jako je zdravotní středisko, autobusová a vlaková zastávka a nádraží, zámecký park a podzemí, zimní stadion apod.

Páteční dopoledne se neslo v znamení bližšího seznámení s jednotlivými zaměřeními oborů formou přednášky pro výtvarné i řemeslné obory a návštěvami dílen.

Rajská s masovými kuličkami – příp. špecle s ořechovým posypem – nám dodaly energii na odpolední program. Původní desetikilometrovou túru jsme s přibývajícími mraky přehodnotili, svezli se motorákem do Smrčné a odtud udělali výšlap na Stvořidla. Po cestě jsme se rozdělili na dvě soutěžní družstva s krásnými poetickými jmény Jednorožci versus Banáni. Cestu k cíli jsme proložili několika úkoly – házení šiškou na strom, kreslení přísloví, přišívání knoflíku, vymýšlení podstatných jmen z předem určených písmenek (A, O, E, P, K, L, M), skládání puzzle s legendou vázanou ke Stvořidlům.

Soutěž ve finále neměla vítěze ani poražené. Oba týmy získaly krásných 30 bodů. Na Stvořidlech jsme se občerstvili, zahráli volejbal, fotbal, prošli se, opekli buřtíky a v podvečer se vydali přeplněným motorákem „domů“. Na pokojích a klubovnách se povídalo do pozdnějších večerních hodin. Po sobotní snídani si pro děti začali přijíždět rodiče.

Musím poznamenat, že celý pobyt byl pro žáky zcela zdarma, náklady s ním spojené hradila naše škola. Myslím si, že se adaptační kurz vydařil. Děti byly úžasné, hodné, dodržovaly stanovená pravidla. Pochvalu si zaslouží ale i učitelé, mistři, studijní referentka, kuchařky a vychovatelé, zkrátka všichni, kteří vítali už dnes budoucí žáky. Vše klaplo :-)

Věřím, že nám to takto bude klapat i v novém školním roce.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace