Budkohrátky 2016

aneb vzhůru do korun podruhé

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
03.07.2016 15:00
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Čas běží jako voda, a tak květen a s ním i období vhodné pro kroužkování mláďat připlul rychleji, než by člověk chtěl. V nejvhodnějším období probíhaly maturitní zkoušky, a proto jsme museli akci naplánovat na dobu malinko pozdnější, než by se nejlépe hodilo. Měli jsme proto trochu obavy, jak celá akce dopadne. K letošní účasti jsme přizvali děti ze ZŠ Lánecká a děti z MŠ v téže ulici.

Paní učitelky Majerová a Vacková doprovodily své sedmáčky ze ZŠ Lánecká do parku ke světelskému zámku v pátek 27. května. Počasí se vydařilo, a tak vyprávění pana Zbyška Karafiáta ze Stanice Pavlov, který je koužkovatelem České společnosti ornitologické, nic nerušilo. V budkách na nás čekala především hnízda sýkor koňader, kde jsme nacházeli mláďata v různém věku. Špaččí hnízda byla již většinou opuštěná, brhlíci letos v našich budkách nezahnízdili. Děti pozorně sledovaly výklad a velice dobře spolupracovaly. Bylo vidět, že toho o ptácích hodně vědí, akce v parku jim tak přidala do mozaiky další střípky. Pro většinu z nich to bylo první setkání s ptačími mláďaty takto nablízko.

V pondělí 30. 5. jsme pak druhou část budek kontrolovali s dětmi ze třídy Motýlci z MŠ Lánecká. Protože děti této věkové skupiny potřebují pestřejší aktivity, časté střídání činností a navíc je to cílová skupina pro studenty gymnaziálního studia se zaměřením na předškolní pedagogiku a pedagogiku volného času, připravili si pro ně naši žáci III.G speciální program. Jeho vymýšlení a pilování probíhalo v několika dubnových a květnových týdnech a vyvrcholilo po jejich návratu z vodáckého kurzu. Cílem jednotlivých aktivit bylo přiblížit dětem ptáčky, kteří v našich budkách hnízdí, vysvětlit jim, jak hnízdění probíhá, a samozřejmě provést to tak, aby se děti bavily, pohybovaly a třeba si i některé informace „prožily“.

Jak se nám to povedlo, napoví následující fotogalerie, každopádně „klobouk dolů“. Děti byly velice šikovné, pozorné a vstřícné. Celá akce proběhla za krásného slunečného počasí i se „slunečnou náladou“. Z našeho pohledu se akce povedla – děti si dopoledne pěkně užily a snad se i lecčemus nenásilně přiučily. Odcházely s ptačími omalovánkami, „plackou“ věnovanou ústředím ČSO, malou sladkou pozorností a hlavně spoustou zážitků. Třeba se některému děcku zároveň pootevřely dvířka k přírodě samé.


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace