Třetí experimentální "archeologický" výpal keramiky v milíři

Agenda:
 
Umělecké a řemeslné
Publikováno:
 
17.09.2016 17:59
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Opět je tu další výpal keramiky v milíři. Proběhl ve dnech 6. – 10. 6. 2016. Počasí nám přálo a nadšenci pro hrátky s hlínou a ohněm se sešli v hojném počtu. Po zhruba 5 hodinách od dokončení stavby pece už z komína vycházel prudký, ale naprosto tichý plamen, který se kolem 3. hodiny ranní změnil na rychlým tempem šlehající plameny, jež se posléze ustálily a dohořívaly až do svítání. Při letošním jarním výpalu jsme také zkoušeli použít jiné materiály než minule. Drny, které jsme vytěžili na školní zahradě, sloužily ke zpevnění vnějšího pláště milíře a zároveň výrazně urychlily proces stavby pláště pece. Speciálně aplikovaná soda vytvořila při výpalu na výrobcích vrstvy glazury.

Možností přidávat nebo obměňovat materiál existuje mnoho, a tak se snažíme při každém výpalu o přínos nově použitých technologických postupů pro vzhled a kvalitu výrobků. Postupně a opatrně se chceme přiblížit k původním technikám, kde se používaly materiály pouze z přírodních zdrojů.

Jak se výrobky povedly, posuďte sami. Vybrané výrobky z milíře budou také ke zhlédnutí na výstavě Bienále 2016 při výročí 50 let školy.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace