Nová realizace výsadeb zeleně ve vstupním prostoru školy

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
10.10.2016 20:17
Poslední úprava:
 
před 8 lety

V průběhu letošních letních prázdnin probíhaly v tomto prostoru opravy kanalizačního potrubí. Z tohoto důvodu došlo k vykácení původních dřevin a přemístění všech umístěných plastik. Po domluvě s panem ředitelem, který zde chtěl udělat náhradní výsadby nějakých dřevin (tří stromů) za dřeviny původní, jsme po konzultaci záměr trochu rozšířili a rozhodli se promyslet ucelený koncept vstupního prostoru. Evidentní také bylo, že bude po zásazích třeba urovnat terén pro lepší následnou údržbu a zredukovat množství soch.

Na jaře jsem tedy rozpracovala návrh vstupního prostoru. Hlavní myšlenkou návrhu pak bylo zanechat tento prostor transparentní, jelikož je komunikační křižovatkou mezi budovami DM1, gymnáziem, hutí, keramickou dílnou a jídelnou. Řešená plocha má trojúhelníkový tvar, který je rozdělen diagonálními záhony pestrých smíšených výsadeb, nízkými keřovými výsadbami a výsadbami vysokokmenů. Výběr rostlin v záhonech byl koncipován tak, aby se většina kvetení odehrávala na jaře a pak na podzim, kdy je v areálu přítomno nejvíce lidí.

V září proběhla vlastní realizace venkovních prací – příprava půdy, rovnání terénu, vytyčení výsadeb, výsadba samotné a následné mulčování záhonů. Na všem se podíleli studenti oboru Zahradní architekt a částečně také dobrovolníci z jiných oborů, jimž tímto děkujeme. Po zatravnění bude prostor doplněn o tři plastiky.

A co v našich záhonech budete moci vidět? Ve všech je stejný základ, poté jsou záhony rozděleny do tří skupin, v nichž se barvy doplňkových květin liší. Na jaře zde postupně pokvetou tulipány, česneky, kosatce, dále dlužichy a traviny (dochan a kavyl) a na podzim začnou nastupovat astry. V záhoně před ředitelnou jsou pak navíc doplněny třapatky, šater a perowskie.

V nízkých keřových záhonech je použitý modře kvetoucí ořechokřídlec. Vysazené stromy jsou japonské třešně kvetoucí v listopadu až březnu (Prunus subhirtella Autumnalis´).

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace