Exkurze do Dětského centra Jihlava

Agenda:
 
Sociální a zdravotní
Publikováno:
 
06.12.2016 13:23
Poslední úprava:
 
před 6 lety

Dne 23. listopadu 2016 se třída III. E oboru sociální činnost zúčastnila exkurze do Dětského centra Jihlava. Dětské centrum, dříve kojenecký ústav, je stoprocentní příspěvková organizace zřízená Krajem Vysočina, která poskytuje, až na výjimky, péči dětem od narození do tří let věku.

V první části exkurze se nás ujala paní ředitelka, která nám ve společenské místnosti přiblížila činnost všech zaměstnanců tohoto centra. Zdůraznila, že nejsou přestupní stanicí pro dětské domovy, ale že jejich posláním je zejména zdravotní, rehabilitační a psychosociální péče. Děti přijímají z rodin, kde selhala péče, z rodin, které se nemohou o dítě postarat, ať už z ekonomických důvodů nebo z důvodu nezájmu či neschopnosti rodičů, zejména osamělých maminek. Často jsou děti přijímány ihned po narození. Bylo nám smutno z toho, že si rodiče vezmou děti třeba jen na víkend nebo na dovolenou a zase je vrátí zpátky. Všechny děti tu ale nezůstávají, mají šanci na náhradní rodinnou péči. Centrum pomáhá ve spolupráci s mnoha dalšími subjekty najít vhodné rodiče, kteří dětem chtějí dát lásku a bezpečí. Kromě toho poskytuje i ambulantní péči.

V další části exkurze se nám věnovala paní psycholožka. Ta nás provedla všemi odděleními. Prohlédli jsme si herny pro děti, jejich sociální zařízení, posilovací místnost, ložnice a pokoje pro matky s dětmi. Pro rehabilitaci mají k dispozici i krásnou vířivku. Dětem se v ní moc líbilo. Mile nás překvapilo perfektní zázemí, spousta hraček a hezky vybavené venkovní hřiště. Byli jsme rádi, že lidé nezůstávají lhostejní k těmto dětem. Centrum má hodně dobrovolných dárců, a to zejména před vánočními svátky Exkurze do toho centra nadmíru splnila naše očekávání nejen v získání cenných informací, ale i v tom, že se žáci seznámili s prostředím, kde mohou najít své budoucí uplatnění a v současné době i praxi.

Procházkou jsme se přesunuli na Masarykovo náměstí. Cestou jsme si sdělovali svoje pocity a diskutovali o práci paní doktorky, ředitelky a obětavých zdravotních sestřiček, které dětem s láskou pomáhají.

Po obědě jsme navštívili Muzeum Vysočiny, kde se konala výstava „Obyvatelé posvátných hor“ paní MgA Zuzany Kieferové. Zhlédli jsme obrazy inspirované jejími cestami po posvátných pohořích Číny Wutaishan a Songshan, kde navštívila chrámy a setkala se s mnichy a poustevníky.

I když se nám exkurze moc líbila, přesto jsme se už těšili na návrat do klidného bezpečí domova.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace