Síla lidskosti Nicholase Wintona oslovila naše žáky

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
09.12.2016 14:08
Poslední úprava:
 
před 7 lety

V chladném ránu 8. 12. 2016 se prostor před místním kinem zaplnil žáky i pracovníky naší školy, kteří vyrazili zhlédnout film režiséra Mateje Mináče Síla lidskosti a zapojit se do navazující besedy s moderátorem Zdeňkem Tulisem, který se na vzniku filmu také podílel.

Film vypráví příběh Nicholase Wintona a jeho mimořádného činu, o němž jen málokdo neslyšel. Připomeňme si přesto základní údaje: Sir Nicholas George Winton byl britský makléř a humanitární pracovník, který v roce 1939 zachránil téměř 700 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Británie a našel jim adoptivní rodiny. Film kombinuje metodu hraného dokumentu se skutečnými historickými záznamy, dobovými fotografiemi i výpověďmi lidí, kteří patří mezi tzv. Wintonovy děti – dnes jsou významnými politiky, spisovateli, lékaři a dál šíří Wintonovo poselství tím, že se zapojují do nejrůznějších humanitárních akcí po celém světě.

Projekce filmu žáky zaujala, film zhlédli v naprostém tichu, které přetrvávalo ještě chvíli po jeho skončení. Moderátor je však dokázal „rozmluvit“ – doplnil řadu příběhů jak o samotném protagonistovi, tak i o tom, jak film vlastně vznikal. Zodpověděl také mnohé dotazy z publika. Dvouhodinová akce patří mezi ty, které velice emotivním způsobem doplňují znalosti žáků o novodobých dějinách.

*Foto: Barbora Dubnová III. G *

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace