Matério Prague

Agenda:
 
Výtvarné
Publikováno:
 
16.12.2016 20:59
Poslední úprava:
 
před 7 lety

Ve středu 30. 11. 2017 vyrazila skupina studentů do Prahy na poznávací exkurzi, jejímž hlavním cílem byla návštěva knihovny materiálů. Jedná se o jedno z mála shromaždišť vzorků různých inovativních materiálů současnosti a informací o nich, které se využívají nejen v designu. Ne všechny jsou totiž rozšířené v povědomí lidí, natož běžně využívané.

Na světě je prý známo a používáno cca 100 000 materiálů, z toho mají v Matério Prague 2000 fyzických vzorků a 8000 vzorků v online databázi. Měli jsme tak možnost prozkoumat spoustu nových hmot a speciálních materiálů opravdu všemi smysly, např. kamenný papír, specificky upravované plasty, betony se zalitými světlovodivými lanky, aerogel či papír ze šnečích exkrementů. Největší oblíbenosti se však u žáků těšily vzorky, které byly hapticky přizpůsobivé, měkké a hravé.

Pro designéry je toto místo ideální, pokud hledají inspiraci nebo nejvhodnější materiál pro realizaci svých představ. Velmi milí zaměstnanci mají velký přehled a díky neustálé aktualizaci databáze i vlastních poznatků dokáží pomoci najít alternativu a usnadnit tak celý proces tvorby.

Exkurz do říše inovativních látek byl tedy přínosný zejména pro studenty vyšších ročníků, kteří už za sebou mají nějaké zkušenosti s realizacemi vlastních návrhů.

Po klidně stráveném dopoledni v prostředí plném polic a knih jsme se po obědové pauze z okrajové části Břevnova přesunuli do centra.

Díky složení skupiny, kde převládali žáci obory designu, jsme navštívili výstavu ve Vojtěšské ulici v galerii Czechdesign s názvem Designéři dětem. Jedná se o poměrně malý výstavní prostor, který jsme plně obsadili a díky chování některých studentů by si pozorovatel mohl skutečně připadat jako v mateřské škole. Na prodejní výstavě byly jak prototypy, limitované série, počítačové hry a krásně ilustrované knihy, tak legendární exempláře „retro hraček“, které se vracejí do kurzu.

Odtud jsme po relaxaci mezi hračkami pokračovali volnou chůzí k poslední metě dne. Tou byl Dům U Černé Matky Boží s expozicí českého kubismu. Zde si přišli na své zejména milovníci nábytku a grafických prací. Pro mnohé byl nadčasový vzhled některých výrobků velkým překvapením. Osobně jsem se zamilovala do vzorů na tapetách a čalounění od Františka Kysely.

Na konci našeho osvětového putování hlavním městem zbyla ještě chvíle na nasátí vánoční atmosféry mezi stánky v okolních ulicích a náměstí. Pak už jen přepočítat, nasednout do vlaku a nechat se vézt zpět do Světlé nad Sázavou.

Foto: Lada Slavíčková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace