PEKLO CHCE TEBE!

Odhalení sochy čerta v zámeckém parku

Agenda:
 
Výtvarné
Publikováno:
 
21.12.2016 17:15
Poslední úprava:
 
před 7 lety

Za účasti zástupců města Světlá nad Sázavou, Uměleckoprůmyslové akademie a v neposlední řadě kulturní veřejnosti získal dne 5. 12. 2016 park světelského zámku novou dominantu.

Socha s názvem „Peklo chce Tebe!“ vznikla na popud Městského úřadu Světlá nad Sázavou, který v září roku 2015 oslovil ateliér Kamenosochařství/zah­radní architekt na Uměleckoprůmyslové akademii s přáním zhotovit pro lokalitu kolem tzv. Čertovy lávky figuru čerta. Tématu se tehdy zhostili studenti a studentky III. a IV. ročníku, kteří pod vedením MgA. Marka Škubala připravili celkem 12 sádrových modelů – rozdílných sochařských přístupů a koncepcí. Tyto návrhy byly pak veřejnosti prezentovány na divácky úspěšné skupinové výstavě s názvem Čert, která se konala v prostorách vstupní haly Městského úřadu Světlá nad Sázavou. Návštěvníci měli možnost prostřednictvím hlasování rozhodnout, který z vystavených pekelníků bude nakonec pro veřejný prostor realizován. (celá zpráva zde: http://www.akademie-svetla.cz/vyveska/1107-vystava-certu-otevrena)

Z tohoto výběrového klání vyšel vítězně návrh studenta IV. ročníku (dnes již absolventa) Nicolase Vrány s názvem „Peklo chce Tebe!“. Jedná se o půlfiguru čerta, který s potutelným úšklebkem míří na diváka ukazováčkem v gestu rozkazu. Nadživotní socha z hořického pískovce, realizovaná v kamenosochařském středisku Lipnice nad Sázavou pod vedením Martina Roháčka a MgA. Marka Škubala, byla od začátku koncipována pro poměrně komplikovaný prostor svahu v těsné blízkosti lávky a má působit dojmem, že čert vylézá z členitého terénu mezi kameny. Umístění nad úrovní očí dodává kompozici na monumentalitě, socha se stává přirozenou součástí prostoru, který akcentuje.

Osazená socha byla veřejnosti slavnostně představena v předvečer svátku sv. Mikuláše a k početnému publiku promluvili místostarosta města Světlá nad Sázavou Josef Hnik a ředitel Akademie – VOŠ, Gymn. a SOŠUP Světlá nad Sázavou Ing. Jindřich Vodička. Genezi sochy od návrhu k finální realizaci pak přiblížil MgA. Marek Škubal. Jako poslední promluvil autor sochy Nicolas Vrána a poté byl pískovcový čert společnými silami pánů Hnika a Vodičky slavnostně odhalen.

Tato realizace je jedním z prvních kroků vzájemné spolupráce školy a města a doufejme, že její úspěch bude inspirací a motivací pro další společné projekty.

Nezbývá než ještě jednou pogratulovat Nicolasi Vránovi k první veřejné sochařské realizaci a popřát jemu i škole mnoho dalších profesních úspěchů.

Foto: MgA. Marek Škubal a Jaroslav Vala

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace