Opět ukončen další kurz v rámci univerzity volného času

Agenda:
 
UVČ
Publikováno:
 
11.01.2017 22:50
Poslední úprava:
 
před 6 lety

S prvním lednovým týdnem roku 2017 byl ukončen kurz keramiky a hrnčířství v rámci Univerzity volného času při naší škole. V letošním školním roce, v jeho zimním semestru či 1. pololetí, se již jednalo v pořadí o páté pokračování kurzu s podobným zaměřením. Výuky se zúčastnilo celkem deset účastnic a účastníků. Někteří se do kurzu zapsali již po několikáté, jiní byli zase úplnými nováčky.

Tentokráte byla náplň kurzu poměrně široká právě proto, že kurz navštěvovali zájemci s různými zkušenostmi, schopnostmi, ale i s odlišnými představami o své práci a dílech, které si chtěli z keramiky vyzkoušet a vyrobit.

Program začal zhruba na počátku měsíce října a v nepravidelných intervalech následovalo sedm přibližně dvouhodinových lekcí. Lekce nebylo možné pořádat pravidelně, jelikož do termínů vstupovaly nejrůznější podzimní svátky a prázdniny. Záleželo vždy jen na přímé domluvě a kurz proběhl bez jakýchkoliv problémů a zádrhelů.

Lektorkou kurzu byla opět Mrg. Alena Ratajová. Jak již bylo zmíněno, tak náplň byla velmi různorodá. Většina z účastníků si opět vyzkoušela či zdokonalila své umění v točení na hrnčířském kruhu. U zkušenějších tentokráte již vznikla opravdová díla v oblasti užitkové keramiky. Další náplní bylo vytváření z volné ruky, formování a lití do sádrových forem a dekorování výrobků nejrůznějšími ručními i reprodukčními technikami. Novinkou tentokrát bylo dekorování pomocí vyškrabávaní motivu do syrového či přežahnutého střepu a následného zatírání oxidy kovů pod glazuru. Tato technika slavila nebývalý úspěch, jelikož tyto výrobky vypadají po následném výpalu neobyčejně zajímavě. Zpestřením kurzu je i tvorba účastníka ze světelského komunitního bydlení, který navštěvuje lekce se svým asistentem. Jelikož již byl zapsán do kurzu po několikáté, tak po pečlivém výběru tématu zvládá svou tvorbu s jistým přehledem. Pro ostatní účastníky jeho tvorba působí do jisté míry i inspirativně, a to i tak, že člověk s určitým, ne příliš závažným handicapem, dokáže mnohé práce zvládnout ve velmi dobré formě.

Kurz ve svém zimním semestru skončil předáním certifikátů, ale již nyní se do dalšího kurzu přihlásili všichni stávající absolventi. V polovině ledna se bude v keramické tvorbě opět pokračovat v letním semestru (2. pololetí). Zaměření bude opět různorodé, ale s větším důrazem na plastickou a plošnou dekoraci keramických výrobků.

Všichni zainteresovaní se opět těší na pokračování a svá nová keramická díla. Též doufáme, že budeme moci v kurzu přivítat i některé nové zájemce o keramickou tvorbu.

Mgr. Alena Ratajová – lektorka kurzu

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace