Filipíny - za obry a trpaslíky

Návštěva programu uváděného v rámci vzdělávacího projektu Planeta Země 3000

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
28.02.2017 08:38
Poslední úprava:
 
před 7 lety

Utekl rok od doby, kdy se žáci pěti našich tříd účastnili projekce předchozího programu projektu Planeta Země 3000 – Východní Afrika, kolébka lidstva v Havlíčkově Brodě. Program se žákům i vyučujícím líbil, a proto vznikla snaha zajistit promítání dalšího programu přímo ve Světlé, aby odpadla složitá a nepříjemná doprava a minimalizovaly se časové ztráty. Během zmíněného roku probíhalo mnoho jednání, jejichž cílem bylo propojit základní školy ve Světlé s naší Akademií a docílit projekce programu přímo ve světelském kinosále. Podařilo se.

Dne 14. 2. 2017 se mohli žáci všech tří zmíněných škol vypravit do divadelního sálu Společenského domu a zhlédnout ve dvou bězích program, který v letošním roce přibližoval posluchačům oblast Filipín. Možnost návštěvy spolu se svými vyučujícími využilo celkem 271 žáků naší školy ze všech ročníků i oborů studia.

Přijali jsme pozvání na společné putování do dalších krásných koutů naší planety a během cesty po filipínských ostrovech jsme se seznámili s historií Filipín, tamními památkami UNESCO i tamními domorodými tradicemi. Vypravili jsme se za obry nekonečného oceánu – žraloky velrybími i za trpaslíkem divoké džungle – nártounem filipínským. Pomocí názorných animací jsme si ujasnili příčinu slapových jevů a pochopili jejich princip. Poznali jsme život na schodovitých rýžových polích, ponořili jsme se pod vodu k vrakům lodí z doby 2. světové války. Seznámili jsme se se vznikem a významem korálových útesů, s jejich obyvateli ze skupiny bezobratlých či obratlovců, dozvěděli jsme se důležité informace týkající se ochrany tohoto ohroženého ekosystému.

Poutavé fotografie, názorné animace, pestré videosekvence, mapy, didaktické nákresy provázené podmanivou hudbou i doprovodné slovo dvou moderátorů nás zavedly do vzdálených krajů, které nejspíš většina z nás nikdy nenavštíví. Přesto bychom ale mohli vědět víc o krásách Země i o souvislostech, které propojují život na celé naší planetě. Žáci Akademie tak měli možnost rozšířit si své obzory a získat další inspiraci a motivaci pro svůj budoucí život.


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace