Královny noci

Výprava za našimi sovami s předsedou občanského sdružení Zelené srdce panem Pavlem Koubkem

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
03.03.2017 12:28
Poslední úprava:
 
před 7 lety
 

 


Projekt STOPPA > Královny noci


Úterní hodina biologie naší II.G v posledním únorovém dni roku 2017 měla trošku jiný ráz. Spolu se žáky druhého ročníku zasedli do lavic učebny biologie jejich mladší spolužáci z I.G i o rok starší kolegové ze III.G studující všeobecnou větev. Čekalo je setkání s panem Pavlem Koubkem – předsedou občanského sdružení Zelené srdce, který jim přijel představit nelehký život našich sov.

Promítání diapozitivů a poslech hlasových projevů většiny druhů sov vyskytujících se v ČR pan Koubek doplnil velice zajímavým výkladem a spoustou osobních zážitků, které nastřádal během dlouhých let, kdy se výzkumem sov a pomoci jim věnoval. Skupinu těchto tajemných ptáků, kteří žijí z hlediska současného člověka poměrně skrytě, jsme poznali ze všech úhlů – dozvěděli jsme se o jejich přirozeném prostředí, dostali jsme tipy, jak je rozeznat i jak je vystopovat podle pobytových stop či podle hlasových projevů. Dozvěděli jsme se také, jakou funkci zastávají ve svých domovských ekosystémech, proč jejich počty v současné době tak rapidně klesají i jak se jim můžeme snažit pomoci.

Bonusem k přednášce je výstavka třinácti panelů, kterou nám pan Koubek na týden zapůjčil a kterou si v chodbě před naší aulou již nyní mohou prohlédnout i žáci z dalších tříd, kteří na přednášce spojené s besedou nebyli.

Přednáška pana Koubka byla další z příležitostí, jak si uvědomit stopy lidského konání, které významně ohrožují biodiverzitu naší přírody. V případě sov jde o následky změn v zemědělském hospodaření, chemizaci prostředí, technický pokrok, ale zle se na početních stavech sov podepsaly i pověry či lidská lhostejnost a omezenost.

Snad se panu Koubkovi během společného posezení podařilo zanést do našich žáků alespoň seménko z jeho obětavosti a zápalu pro věc. Třeba heslo sdružení Zelené srdce „Každý může pomáhat“ osloví i některého z našich žáků.


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace