Lyžařský výcvikový kurz 2017

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium
Publikováno:
 
06.03.2017 18:58
Poslední úprava:
 
před 7 lety

V sobotu 7. 1. 2017 se v ranních hodinách sešla skupina nadšených lyžařů a snowboardistů před naší školou, aby vyjela ze Světlé nad Sázavou do Jánských Lázní na lyžařský výcvik. Jelikož jsme byli zavaleni sněhem už u nás, nikdo z nás se nestrachoval, že by na Černé hoře byla o sníh nouze. Samozřejmě jsme se nemýlili.

První den jsme tradičně zahájili prohlídkou okolí a seznamováním se mezi sebou (na kurz totiž vyrazili studenti z více tříd – I. E, I. G, I. SV, I. V). Sněhová nadílka byla opravdu bohatá, a tak žáci, kteří si přivezli na hory nejen snowboardy a lyže, ale i boby a „lopaty na sníh“, vyrazili na první seznámení se svahem a řádně se vyřádili na sněhu. Nezapomněli postavit sněhuláka, který nás každé ráno vítal při příchodu na snídani. Pěkně prožitý den uzavřel Mgr. Jan Krajíček přednáškou o chování na svahu a tzv. Desaterem pravidel FIS pro chovaní na sjezdových tratích.

V neděli ráno jsme se všichni shromáždili před penzionem Protěž, kde nás vedoucí kurzu rozdělil na 4 skupinky – začínající lyžaři, pokročilí lyžaři, pokročilí snowboardisté a začínající snowboardisté. Každá skupina vyrazila na sjezdovku, která odpovídala jejím možnostem. Pokročilí snowboardisté a lyžaři vyrazili na blízkou Protěž, z níž zamířili na Černou horu, zatímco začínající lyžaři se vydali na blízký skibus směřující k lanovce a poté na sjezdovku Sport 1. Začínající snowboardisté sešli pár set metrů na mírný svah Formánek, později na Idylu. Každý den probíhal v rámci lyžování a snowboardování stejně – ráno po snídani na svah, odpoledne kolem půl druhé opět. Je pravdou, že odpolední podmínky na svahu už nebyly úplně ideální, ale i tak se naši účastníci s touto skutečností poprali s grácií a úsměvem. Díky výhodné permanentce jsme měli každý večer možnost večerního sjezdování. Toho většina účastníků s radostí využila. Je pravdou, že první dny museli začínající snowboardisté i lyžaři tuto večerní činnost vynechat, o to více si ji ale užívali v dny další, kdy mohli společně se svými kamarády zdolávat Protěž. Každý den navíc mohli nadšenci běžeckého lyžování využít k výletu na běžkách. Vždy byl uvolněn jeden z učitelů, aby se mohl věnovat této skupince na hřebenu hor. Letošní sychravé počasí bohužel nedovolilo uspořádat tradiční hromadný běžkařský výlet, a tak jsme středeční odpoledne strávili opět na svahu. Předposlední den našeho výletu za tříbením našich sjezdařských schopností byl zasvěcen slalomu. Toho se zúčastnili naprosto všichni svěřenci, tedy i začínající snowboardisté, kteří ze začátku „brblali“, že se s ostatními nemohou měřit, ale přesto vše „zmákli“ a v cíli měli tváře plné úsměvů.

Lyžařský výcvikový kurz je nejen o lyžování a snowboardování, i večerní program musí být zajištěn. A proto proběhla přednáška o druzích vybavení na snowboard, běžky a lyže, dále o bezpečnostních prvcích na sjezd, o mazání lyží, snowboardů a běžek. Kromě přednášek se uskutečnila velmi oblíbená soutěž o nejhezčí mužské nohy. Ani dívky nebyly ušetřeny vymýšlením večerního programu – proběhla módní přehlídka, ve které měl být předveden nejvíce nápaditý zimní outfit. Tyto soutěže studenty i pedagogy velmi pobavily.

Doufám, že si všichni lyžařský výcvik užili stejně jako my a že se ještě setkáme s touto „partou“ při dalších sportovních akcích a pobytech.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace