Na skok mezi elektrony

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
16.11.2010 07:56
Poslední úprava:
 
před 14 lety

V pondělním odpoledni 8. listopadu 2010 se skupina studentů z gymnaziálních tříd vydala na exkurzi na pracoviště elektronové mikroskopie na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Šlo o studenty III. G a IV.G , kteří navštěvují volitelný předmět Seminář z biologie a také o pětici nadaných studentů I.G se zájmem o biologii. 


    Laboratoř poskytuje servisní služby transmisní elektronové mikroskopie pro účely výzkumu prováděného pracovníky a studenty biologické sekce PřF i jiných institucí, spolupracuje na realizaci vybraných grantových projektů, ale také provádí vlastní výzkum v oblasti biologické elektronové mikroskopie či zajišťuje výuku volitelného kurzu elektronové mikroskopie pro studenty biologických oborů. 
    V suterénních místnostech nutných pro bezchybnou funkci složitých technologií se nás ujal Mgr. Miroslav Hyliš, PhD. Velice detailně seznámil studenty s konstrukcí i funkcí obou typů elektronových mikroskopů a oba typy (skenovací i transmisní) jim názorně předvedl. Vysvětlil jim problematiku přípravy preparátů pro vlastní pozorování a předvedl jednotlivé přístroje, které se k tomuto účelu využívají. 
    Studenti byli – stručně řečeno- ohromeni množstvím poznatků, informací a technických detailů, které bylo nutné vyřešit, objevit a propracovat, aby elektronové mikroskopy mohly vzniknout a zviditelnit svět v až 500 000násobném zvětšení. 
    Naprosto jasně to po skončení exkurze při chůzi setmělou Prahou shrnula jedna ze studentek I.G: „No, občas jsem mu vůbec nerozuměla, ale bylo to fascinující…“

 

Fotogalerie:  

 

 

Mgr. Hyliš, PhD. u transmisního elektronového mikroskopu 

 

 

Studenti u skenovacího elektronového mikroskopu

 

 

V temné laboratoři nahlížíme na sporulující bakterie v buňkách střeva myší

 

 

 


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace