Cesta do Lednice na Moravě

Výstavou v Rybničním zámečku pro nás vyvrcholila dvouletá spolupráce se Zahradnickou fakultou při Mendelově univerzitě v Brně

Agenda:
 
Výtvarné
Publikováno:
 
02.05.2017 16:39
Poslední úprava:
 
před 7 lety

Začalo to loni na podzim, kdy jsme se díky kolegyni Ing. Ladě Slavíčkové seznámili s Ing. Jiřím Martínkem, vedoucím oboru floristiky. Po prvních rozhovorech vznikl plán vytvořit nádoby pro floristy a zahradníky vždy na dané téma s cílovým využitím.

Projekt svým zadáním a formou nejlépe vyhovoval druhému ročníku Ateliéru bytový architekt. Studenti vykonávají praxe střídavě v Ateliéru porcelánu a keramiky a Ateliéru skla, takže vznikaly nádoby z těchto materiálů.

Prvními tématy pro první pololetí loňského školního roku byly ikebana a hydroponie, letos zase pro změnu nádoby pro pěstování bylinek a servírování pokrmů z nich. Následná výstava proběhla pod názvem „Jaro na talíři.“

Studenti se snažili co nejlépe vystihnout tvary potřebné pro pěstování, zpracovávání i servírování bylin a najít pro své nádoby inovativní řešení. Během fáze navrhování proběhlo pomocí Skypu několik konzultací s odborníky z fakulty, kteří studentům pomohli odkrýt problematiku květinových nádob z jiného než estetického hlediska a byli zdrojem cenných informací. Realizace vznikaly k zimním klauzurám, jejichž hodnocení byli přítomni i zástupci zahradnické fakulty pan Ing. Jiří Martínek a jeho kolega pan Ing. Miloš Jurica. Ti letos jako zástupci fakulty ocenili práce Venduly Císařové a Viktorie Zezulové cenou za inovativní přístup. Gratulujeme!

Výsledky společného projektu pro svoji komplexnost náhledu na dané téma jednoznačně posouvají studentské výkony k vyšším metám. Výrazná je i větší motivace, kterou podněcuje jak zájem odborníků, tak možnost předvést práce na floristické výstavě v Rybničním zámečku, kterou již tradičně pořádá zahradnická fakulta ve dnech velikonočních svátků.

O návštěvu této výstavy byl ze strany studentů a studentek mimořádný zájem, vždyť právě její přípravě se věnovali velmi pozorně a nyní se těšili na závěrečnou prezentaci. Z toho důvodu jsme zorganizovali výlet do Lednice na Moravě, a jelikož je doprava tam složitá a velmi zdlouhavá, zvolili jsme jízdu mikrobusem. Na cestovní náklady nám škola přispěla polovinou, za což ještě jednou děkujeme.

Do Rybničního zámečku, který je cca 2km od městečka Lednice, jsme dorazili před polednem. Prohlédli jsme si výstavu studentských prací oboru floristiky, kterou nově doplňovaly práce našich studentů. Instalace celku byla laděna do světlých barev, bylinky a květy raného jara doplňovala ještě zelenina. Mezi tím vším se objevovaly naše květináčky, někdy osazené, někdy ponechané jako dekorace. Vystavené byly i skleněné mísy určené na zeleninové pokrmy, dále keramické a porcelánové hmoždíře a souprava na kuchyňské zpracovávání bylinek. Po obou stranách vstupní chodby byly zavěšeny postery představující práce ateliérů naší školy.

V zámečku jsme pobyli něco přes hodinu a potom jsme se krátkou svižnou procházkou dostali na kraj Lednice do budov Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity, kterou nás provedl Ing. Jurica. Ukázal nám laboratoře, prostory floristů, kde se realizují instalace květin, a navštívili jsme i skleníky a přilehlé pozemky. Rozsáhlý komplex, stále budovaný a zlepšovaný, skýtá studentům veškerý komfort ke studiu. Na závěr jsme prošli okrajem parku k zámku, kde ještě někteří navštívili historický palmový skleník.

Zpáteční cesta byla díky komplikacím na opravované D1 zdlouhavější, ale protože pan řidič znal místní kličky a vedlejší objížďky, dorazili jsme do Světlé ještě včas, aby dojíždějící stihli vlaková spojení do svých domovů. Po návratu se autoři prací shodli na tom, že by rádi celou kolekci vystavili také doma ve Světlé. Přejme jim úspěch.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace