Za poznáním i zábavou do jarní Vídně

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
03.05.2017 13:42
Poslední úprava:
 
před 7 lety

Dne 26. dubna 2017 se opět vydala skupina studentů se svými pedagogy na návštěvu perly na Dunaji, tedy do Vídně. Ač se v České republice „čerti ženili“, tak rakouská metropole nás uvítala příjemným jarním počasím. Bylo okolo 20°C a hřejivé sluneční paprsky téměř neustále svítily přes nečetné mraky.

Světlou nad Sázavou jsme opustili po půl sedmé ranní. Déšť se sněhem během cesty k jižní hranici ustával a zvyšovala se i teplota, což věštilo pěkný den. A tak se i stalo. Cesta proběhla tam i zpět bez nejmenších zádrhelů. Provoz byl zcela plynulý, tak jsme mohli již po 10. hodině vyrazit na prohlídku habsburské císařské rezidence, zámku Schönbrunn. Park zámku byl probarven kvetoucími jarními květinami a stromy. Po prohlídce jsme se vrátili ke středu Vídně, k cíli našeho programu. Tím byla návštěva recyklačního a designového centra. Toto centrum se zabývá recyklací a znovuobnovením malé i velké elektroniky. Některé přístroje jsou zde opraveny a znovu nabídnuty k užívání. Na tyto výrobky je znovu poskytována roční záruční lhůta. Většina výrobků je však nefunkční, a proto se demontuje a třídí. Z některých částí pak vznikají „nové“ designové výrobky. Například z bubnů praček se vyrábí různé stolky či taburety, ze starých disků stolní hodiny apod. V centru jsou zaměstnaní pouze bývalí nezaměstnaní, kteří zde mohou pracovat nanejvýš šest měsíců. Za tuto dobu by měli získat pracovní návyky a vrátit se k normálnímu životu. Na všechny nově vzniklé výrobky zhotovují návrhy sami tito zaměstnanci. Pro studenty hlavně z oborů Designu interiéru a Průmyslového designu byla tato exkurze velmi poučná a získali zde i nový náhled na možnosti svého uplatnění. Ale i studentům z dalších oborů se tato návštěva velmi líbila.

Po této vzdělávací a poučné akci jsme se vydali ke krátké návštěvě zábavního parku Vídně, do Práteru. „Pouťové“ atrakce však nebyly jediným zážitkem. Studenti zvláště výtvarných oborů mohli ocenit více či méně vkusné zpracování různých suvenýrů a dárků. V pět hodin odpoledne jsme se všichni disciplinovaně sešli u práterského symbolu, tedy u obřího ruského kola. Poté jsme se přistaveným autobusem vydali zpět do Světlé. Postupně se začalo ochlazovat a po překročení hranice bylo ve Znojmě opět jen 7 °C a v cíli bylo ještě o něco chladněji. I vzhledem k počasí se tedy jarní exkurze do Vídně velmi vydařila.

Velké poděkování patří organizátorovi expedice Ing. Andreji Slavíčkovi, pedagogickému dozoru, řidiči autobusu panu Doležalovi za plynulou a bezpečnou jízdu a hlavně všem studentům za jejich ukázkové chování a tím vzorné reprezentování ško­ly.

Foto: Alena Ratajová a Petr Vampola

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace