Kovářské setkání v městě Liteň za účasti našich žáků

Agenda:
 
Umělecké a řemeslné
Publikováno:
 
22.06.2017 10:28
Poslední úprava:
 
před 5 lety

Ve dnech 2. 6. – 4. 6. 2017 jsem se zúčastnil se svými spolužáky Václavem Trpišovským a Vlastimilem Krejčí akce Kovářské setkání ve městě Liteň. Všichni tři jsme budoucí kováři a naším úkolem bylo prezentovat naši školu a předvést návštěvníkům ukázky tradičního kovářského řemesla.

Do cíle jsme vyrazili v pátek vlakem vybaveni jen tím nejnutnějším, protože kovářské zázemí včetně výhně, nářadí a kovadliny nezbytné pro naši práci jsme měli už připraveny na místě.

V areálu liteňského parku nás přivítal hlavní organizátor pan Slavata, který nám řekl vše nezbytné o průběhu akce, informoval nás o zázemí v areálu, které bylo pro školy skvělé, a provedl nás po areálu. Večer jsme seděli u ohně a poznávali se s jinými školami.

Druhý den začalo kování od 10 hodin, ale výhně hořely už dříve. Byl krásný den, proto do areálu liteňského parku proudila od rána spousta lidí. Vybrali jsme si, že budeme kovat tzv. nedělní vidle – pod heslem „v neděli se nemaká“ jsou na koncích zauzlované.

Kovali jsme je z velkého železomasivu a dostali jsme tu nejzvonivější kovadlinu, což k nám vábilo opravdu hodně návštěvníků. Na kovářskou práci jsme měli celou sobotu a část neděle, takže nás čas nijak netížil. Mezitím v areálu probíhal nabitý program jak pro návštěvníky, tak pro kováře – například besedy, živě jsme mohli vidět podkování koní, šerm a mnoho dalších atrakcí. Celý den byl naplněný dobrou náladou a líbezným zvukem kovářských kladiv.

Poslední den trochu pršelo, ale to nám náladu nezkazilo. Dostali jsme skvělou snídaní i oběd, dokončili práci, odevzdali ji a sklidili kladné ovace, rozloučili jsme se s panem Slavatou, který nás hned pozval na následující ročník, a vydali jsme se zpátky domů. Byl to pro nás nezapomenutelný víkend.

Myslím, že je to skvělá akce na propagaci naší školy, protože poskytuje prostor i čas na předvedení řemeslné zručnosti kovářů a dokonce i možnost prodeje kovářských výrobků.

Autor textu: Tomáš Nosek II. SV

Foto: Vlastimil Krejčí a Tomáš Nosek

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace