Prázdninové ohlédnutí za uplynulým školním rokem 2016/2017

Jak se žilo žákům a studentům na Domově mládeže?

Agendy:
 
Informační portál , Domov mládeže
Publikováno:
 
11.08.2017 19:54
Poslední úprava:
 
před 7 lety

V uplynulém školním roce prošlo naším domovem 174 žáků, kteří byli ubytovaní v 89 pokojích, na šesti patrech a ve třech budovách našeho ubytovacího zařízení. Celý školní rok jsme víceméně zvládli bez závažnějších kázeňských přestupků a bylo pro nás velkým potěšením, že jsme mohli v druhé polovině školního roku ocenit 20 nejlepších ubytovaných žáků a kromě písemné pochvaly jim navíc nadělit výlet do jihlavského kina.

Z nabízených kroužků bodovalo vaření a pečení. Děvčata např. smažila tradiční bramboráky, palačinky, pekla a zdobila perníčky a vánoční cukroví. Díky výtvarnému kroužku se sezónně vyzdobily chodby domova. Ubytovaní si mohli vyrobit i drobné sádrové odlitky – vánoční andílky a valentýnská srdíčka pak použili jako milé pozornosti pro své blízké.

Zdobení perníčků

I turistický kroužek si našel své příznivce. Proběhla opět návštěva světelského podzemí a pořádaly se vycházky v okolí Světlé n. S.

V rámci Světového dne vody jsme se prošli k čističce odpadních vod v Mrzkovicích. Vycházkou jsme pojali i akci Čistá Vysočina, při které jsme posbírali odpadky podél silnic.

Vycházka k čističce

Na podzim jsme na DM1 uspořádali soutěž o nejlépe uklizený a vyzdobený pokoj. Nikdo z nás vychovatelů nečekal takové nadšení a zapálení od ubytovaných žáků a bylo velmi těžké vybrat z každého patra tři nejlepší.

Diplom za nejlépe uklizený pokoj

Zavítala k nám i výživová poradkyně. S ubytovanými si povídala o zdravé stravě a sportování, zájemcům provedla analýzu těla na přístroji InBody 230 (rozbor tělesných tkání – tuk, svaly, voda v těle a určení základního metabolismu).

V prosinci nesměla chybět ani návštěva čertů a Mikuláše, při ní bylo velmi veselo. Ubytovaní recitovali básničky a dostávali malé odměny.

Nejhojnější účasti se těšily sportovní kroužky. Dívky i chlapci se věnovali cvičení ve školní posilovně, ta byla od března bohužel z důvodů rekonstrukce uzavřena.

Tělocvičnu jsme využívali pro odbíjenou, sálovou kopanou a florbal. Florbal se stal velmi oblíbeným mezi chlapci i děvčaty.

Díky propojení našeho domova se školou můžeme využívat např. i 3D učebnu, kde se ubytovaní mohou v rámci kroužku věnovat 3D grafice a počítačové grafice. Škola oslavila 50. narozeniny, při této příležitosti se konal den otevřených dveří a výstava Bienále 2016. I my na domově mládeže jsme „otevřeli dveře“ bývalým žákům, kteří přišli zavzpomínat na svá studentská léta. Mohli tak navštívit prostory, které před několika desítkami let obývali.

Konec školního roku je ve znamení loučení. Po maturitní či závěrečné zkoušce odchází řada žáků. Po společně prožitých třech či čtyřech letech nebývá loučení snadné.

I proto je příjemným zpestřením adaptační pobyt pro žáky přijaté do 1. ročníků, který pravidelně pořádáme v půlce června. I letos se mohli žáci seznámit se svými budoucími spolužáky, případně i spolubydlícími, dále i s učiteli, mistry, vychovateli a ostatními zaměstnanci školy. Čtvrteční slavnostní zahájení celému adaptačnímu pobytu předcházelo. A po nutných oficialitách se mohlo přejít k samotnému plnění programu „adapťáku“. Ve světelském parku jsme strávili příjemné odpoledne plné seznamovacích her. Největší legrace byla při „živém pexesu“ a „co máme společného“. K večeru jsme se prošli po Světlé, aby tu od září nikdo nebloudil :-) Páteční dopoledne mohli naši nováčci probudit svou kreativitu. Seznámili se s dílnami, kde si zkusili vytvořit drobné výrobky. Plánovaný odpolední program se nám pokusilo překazit počasí. My jsme se ale nedali :-) Díky zpoždění vlaku jsme zmokli a museli tak odložit odjezd směr Stvořidla. Převlečení a suší jsme se opět vydali na vlakovou zastávku. Tentokrát to dopadlo lépe a počasí nám umožnilo opéci si na Stvořidlech špekáčky.

Budoucí prváci
Pečení špekáčků
Na Stvořidlech
Počasí nám přálo

Prázdniny jsou ve své druhé polovině. Domov během července a srpna navštívili řemeslníci, v některých prostorách máme novou výmalbu či opravenou elektřinu. Čekáme ještě na nové postele, peřiny a výměnu lin v některých pokojích. Přejeme všem našim ubytovaným pěkný zbytek prázdnin a šťastné vykročení do blížícího se nového školního roku 2017/2018.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace