Velký úspěch našeho studenta na 21. ročníku točířské soutěže v Bechyni

Agenda:
 
Umělecké a řemeslné
Publikováno:
 
30.11.2017 14:38
Poslední úprava:
 
před 6 lety

V listopadu se na Střední uměleckoprůmyslové škole v Bechyni (dříve SPŠ keramická) konal již 21. ročník tradiční točířské soutěže. Tato akce se pořádá pro studenty středních škol, které mají ve svém vzdělávacím programu výuku keramických oborů. V tomto ročníku se soutěže zúčastnilo celkem pět škol, a to mateřská škola – SUPŠ Bechyně, SOŠ Luhačovice, SUŠ Ostrava, SUPŠ Uherské Hradiště a Uměleckoprůmyslová akademie Světlá nad Sázavou. Všechny školy měly své zastoupení po dvou studentkách, světelská škola však vyslala pouze jednoho studenta, Petra Kubína. Petr nebyl v soutěži žádným nováčkem, neboť se jí účastnil podruhé v řadě, nejprve jako učeň, nyní již jako student uměleckořemeslného maturitního oboru. Petr je již tedy zkušeným borcem, ale konkurence v bechyňské točířské soutěži je vždy na vysoké úrovni. Tak tomu bylo i v letošním ročníku.

V samotné soutěži byly vyhlášeny dva soutěžní úkoly. V prvním se jednalo o vytváření džbánu a mísy dle výkresu a o volnou část, kde bylo úkolem vyrobit pokladničku dle vlastního návrhu, která měla být vytočena ze samostatných segmentů. V tomto úkolu se Petr umístil na čtvrtém místě se 62 body. První místo obsadila studentka SOŠ Luhačovice Radka Kubičíková, která získala celkem 86 bodů.

V druhém úkolu, nazvaném „Jeden jako druhý“, bylo zadáno vytvoření co největšího počtu co možná nejpodobnějších pohárků ve stanoveném čase jedné hodiny. V tomto úkolu exceloval právě Petr Kubín, kterému se podařilo porazit všechny zúčastněné zdatné hrnčířky. Vytvořil neuvěřitelné množství 29 stejných pohárků a obsadil 1. místo. Za ním následovala Anna Stifterová z SUPŠ Bechyně s 20 pohárky.

Hodnotící komise byla sestavena z předsedy MgA. Jakuba Kabáta a ze zástupců pedagogů z jednotlivých zúčastněných škol. Pouze světelská škola neměla v komisi pro zaneprázdněnost pedagogů své zastoupení. Právě proto je ale vítězství Petra v druhé části soutěže o to cennější, neboť nebylo člena komise, který by mu mohl sebeméně pomoci.

Dlouholetou pedagožkou Petra je zkušená keramička působící na naší škole Bc. Petra Sedlmajerová. Vede jej od prvního ročníku učebního oboru Umělecký keramik. Tento obor Petr ukončil před dvěma roky závěrečnou zkouškou, u které jako jediný keramik získal samé jedničky. Nyní je již studentem 3. ročníku Uměleckořemeslného zpracování keramiky.

Petrovi přejeme do budoucího „keramického“ života mnoho krásných a zajímavých výrobků a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy.

Za keramickou dílnu – Mgr. Alena Ratajová a Bc. Petra Sedlmajerová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace