Festival ptactva ve Světlé nad Sázavou

Podzimní ornitologická akce pro veřejnost

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
05.12.2017 17:06
Poslední úprava:
 
před 6 lety
 

 


Projekt STOPPA > Festival ptactva ve Světlé nad Sázavou


Evropský festival ptactva je nejvýznamnější podzimní akcí pro ornitology, pozorovatele ptáků i milovníky přírody. Ptačího festivalu se každoročně zúčastňují desetitisíce zájemců o pozorování ptáků, a to až ve 40 zemích světa.

Festival ptactva je kampaní BirdLife International, která má za cíl upozornit na fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Festival připadá na první říjnový víkend, kdy partneři BirdLife International organizují v jednotlivých evropských zemích vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Jednou za několik let se koná Světový festival ptactva (WorldBirdwatch), kdy se do kampaně zapojí i neevropské země. Česká společnost ornitologická se přidala k pravidelnému pořádání Festivalu v roce 1994.

Akce je zaměřena na pozorování a poznávání tažných druhů ptáků a je určena pro veřejnost. V roce 2017 probíhaly vycházky Festivalu ptactva na 46 místech republiky a jedním z nich byla i Světlá nad Sázavou. Festival ptactva jsme zařadili do našeho školního projektu STOPPA, protože odpovídá jednomu ze základních cílů projektu – poznávat přírodu v okolí našeho města.

Bohužel světelský Festival měl velmi malou účast. Důvodů může být několik. Termín akce jsme byli nuceni na poslední chvíli změnit z důvodu konání Dne otevřených dveří. Bohužel v novém termínu jsme se zase trefili do mykologické exkurze s výtečným mykologem panem RNDr. Jaroslavem Kocmanem, kterou organizovalo EDITUM o.p.s.. Souběh těchto akcí byl nejspíš hlavním problémem, důvodem ale může být i nízká informovanost světelské veřejnosti.

Na místo srazu tak v sobotu ráno dne 14. října 2017 dorazili pouze tři lidé, včetně vedoucího procházky Ing. Zbyška Karafiáta, Ph.D. ředitele Stanice Pavlov. Nízký počet lidí ale znamenal vysoký komfort pozorování. Nejprve jsme se porozhlédli po korunách stromů a střechách budov v okolí naší školy. Kromě všudypřítomých koňader a modřinek jsme měli možnost sledovat sýkory uhelníčky, strakapouda většího, sojku, straku, kosy černé, hýly, zaposlouchali jsme se do křiku datla i volání křivky obecné. Ohodnotili jsme také stavitelské umění různých druhů ptáků při prohlídce jejich opuštěných hnízd – od maximalistických staveb vrabců domácích v dvojbudce určené pro rorýsy, přes zednické umění kombinované s košíkařinou v hnízdech kosů a kvíčal až po filigránské dílo lejska šedého a konipasa horského. Během následující vycházky podél Sázavy směrem k Dolní Březince jsme do seznamu pozorovaných druhů mohli připsat kachny divoké, skorce vodního, brhlíka či střízlíka. Když jsme se po dvou a půl hodinách na zastávce před školou rozcházeli, měli jsme na seznamu celkem dvacet pozorovaných druhů našich opeřenců. A co bylo nejzajímavější? Že nejvíce druhů jsme pozorovali právě okolo školy. Náš areál funguje díky své pestrosti jako útočiště pro mnoho druhů živočichů. Bylo by skvělé tuto pestrost zachovat a případně ještě rozšířit.

Festival ptactva tedy ve svém prvním ročníku nebyl právě vyhledávanou akcí. Nevadí, uvidíme, jak dopadne ročník příští.

Účastníci světelského Festivalu ptactva mají právě na dohled skorce vodního.

Účastníci světelského Festivalu ptactva mají právě na dohled skorce vodního.


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace