Drážďany do třetice

Prosincová adventní exkurze k německým sousedům

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
14.12.2017 16:17
Poslední úprava:
 
před 6 lety

Ve středu 6. 12. 2017 vyrazil autobus plný natěšených účastníků do adventních Drážďan. Navázali jsme tak na předchozí dva roky, abychom stále žádanou akci připravili již potřetí. Protože jako organizátoři už nejsme nováčky, zajišťujeme si servis kolem akce sami. Dopravu nám opět vzorně zajistila okrouhlická firma ZODOS.

Samotný program proběhl standardně – po dojezdu jsme si prošli historické centrum a zastavili se u hlavních dominant. Cestou od parkoviště jsme minuli Lipsiusbau – dnes jakýsi Dům umění. Tento honosný dům pro umění se svou skleněnou kopulí v podobě lisu na citrony významně ovlivnil siluetu Drážďan.

Prohlídku města jsme začali u Frauenkirche, monumentu, který je symbolem Drážďan i připomínkou ničivého bombardování města v únoru 1945. Odtud jsme se přesouvali dál podél proslulé zdi s Knížecím průvodem. Sto jeden metrů dlouhý nástěnný obraz vytvořený z 25 000 míšeňských porcelánových kachlíků vypodobňuje panovníky rodu Wettinů v jezdeckém průvodu.

Další zastávkou byla katolická katedrála Hofkirche, poté Semperova opera a to už jsme byli v cíli, tedy v Zwingeru. Světoznámý Zwinger patří mezi nejproslulejší stavby německého baroka. Se svými pavilóny a galeriemi, Korunní branou, fontánou s nymfami zvanou Nymphenbad a v neposlední řadě i se zahradou na nádvoří je oázou pro každého návštěvníka Drážďan.

Ve Zwingeru je prezentována Sbírka porcelánu a Matematicko-fyzikální salón. V přilehlé galerijní budově zvané Semperbau se nachází i světově proslulá obrazárna Staří mistři. Tu jsme se vydali – stejně jako v předchozích letech – navštívit a pokochat se vybranými malířskými i sochařskými skvosty.

Tím skončila vzdělávací část programu. V pozdním odpoledni jsme se přesunuli na nejstarší německý vánoční trh – drážďanský Striezelmarkt. Jednu z hlavních atrakcí a oblíbený fotomotiv vánočního trhu představuje asi 15 m vysoká krušnohorská stupňová pyramida. Štrýcl (německy Striezel), adventní pečivo a předchůdce dnešní pravé drážďanské štoly, dal trhu jeho jméno již v pozdním středověku. Naše omladina v závěru akce vzala ještě útokem některá obchodní centra, takže k autobusu se většina vracela obtížena papírovými taškami.

Akce se přes mírnou nepřízeň počasí vydařila a již nyní uvažujeme o opakování v příštím prosinci.

Foto: Helena Kotěrová a Tomáš Linhart

Odkazy k památkám a historii města

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace