Seminář „Můžeš podnikat“

Úspěšní podnikatelé se podělili s žáky o své osobní zkušenosti

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
06.02.2018 10:44
Poslední úprava:
 
před 6 lety

Již potřetí naše škola využila nabídku spolku podnikatelů zastoupeného koordinátorkou paní Janou Bugnerovou k uspořádání bezplatného semináře na téma „podnikání“, jehož cílem je podpora přípravy žáků v oblasti společenských věd, ekonomie, profesní přípravy a zejména získání poznatků z reálného podnikatelského prostředí.

Tentokrát naši školu navštívili dne 30. 1. 2018 pan Karel Drašnar a pan Libor Malý, opravdové osobnosti, kteří se svým vlastním úsilím vypracovali v úspěšné podnikatele. Semináře se zúčastnili žáci oboru podnikání a žáci maturitních ročníků všech čtyřletých oborů.

První z přednášejících, pan Drašnar, zapojil žáky do problematiky rozdáním kartiček, do kterých si měli zúčastnění zaznamenat odpovědi na dvě otázky: „Co rádi děláte?“ a „Kdo je Váš vzor – dnešní hrdina?“ Poté sám za sebe odpověděl posluchačům v rámci vyprávění poutavého příběhu o své cestě k úspěchu. K podnikání ho přivedl zájem o počítače, především o grafiku. Ve spojení se svým koníčkem – hudbou a cestováním s kapelou – získal řadu kontaktů. Jeho velkým úspěchem byla tvorba časopisu pro skupinu Depeche Mode. Během svého vyprávění kladl důraz na to, že nejdůležitější pro člověka je seberealizace, spojení práce se svými zájmy, budování vztahů s potencionálními zákazníky a samozřejmě i peníze, které on do začátku získal hraním v kapele. Zdůraznil i význam podnikatelů pro společnost, která podle něj spočívá zejména v zajištění pracovních míst, v nemalých investicích podnikatelů do prostředí, ve kterém žijeme, a nepochybně i v odvodech daní do státního rozpočtu.

Neméně poutavý životní příběh vyprávěl i pan Malý – programátor, analytik, který svoji podnikatelskou dráhu začal ve Finsku. Byl prvním podnikatelem, který založil webovou stránku na internetu v ČR, a to: www. jobs.cz. Žáci se pozastavili nad tím, že svůj byznys nikdy nedělal pro peníze, ale pro zábavu, což bylo z jeho vyprávění zřejmé. Jeho firma několikrát čelila neúspěchu, ale nikdy neztrácel důvěru ve své schopnosti, což mu pomohlo překonat překážky a jít dál. Žákům, možná i budoucím podnikatelům, udělil několik rad, a to dělat věci s radostí, odvahou, vytrvalostí, být užitečným pro druhého, mít jasno v tom, co děláme, nezmatkovat, nepochybovat, mít sebedůvěru, chovat se tak, aby nás zákazníci měli rádi, a samozřejmě se celý život dále vzdělávat.

Na závěr dostali žáci prostor pro dotazy a vyplnění dotazníků týkajících se jejich spokojenosti s přednášejícími. Nejzvídavější žák byl oceněn knihou RESTART – průvodce podnikatelským minimalismem od autorů Jasona Frieda a Davida Heinemeiera Hanssona.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace