Exkurze na zámek ve Žďáru nad Sázavou

Edukační program Stabilitas loci a výstava Hry a klamy

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
04.04.2018 16:19
Poslední úprava:
 
před 6 lety

Ve čtvrtek 8. března 2018 jsme se vydali vlakem s třídou 1.S načerpat nové poznatky a zážitky do nedalekého zámku ve Žďáru nad Sázavou. Z nádraží jsme plni energie vyrazili pěšky k zámeckému komplexu. Do vstupní haly muzea jsme došli trochu vymrzlí (počasí přesně vystihovalo rčení „březen – za kamna vlezem“), ale plni očekávání, co si pro nás připravili v muzeu nové generace. Edukační program Stabilitas loci byl připraven formou skupinové práce pod vedením zkušené lektorky Martiny Schutové. Studenti byli rozděleni do 5 skupin a mohli začít odhalovat historii žďárského komplexu od založení kláštera cisterciáky v polovině 13. století v temných žďárských hvozdech až po vrcholné baroko a působení opata Vejmluvy, který spolu se stavitelem Janem Blažejem Santini-Aichlem vdechl areálu nový život. Santini-Aichl byl geniální architekt, který navrhl Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (památka UNESCO).

Studenti dostali sluchátka s audio reprodukcí k jednotlivým exponátům a mohli začít prozkoumávat muzeum (přízemí a první patro), kde na ně čekala ještě spousta vizuálních, pohybových, ale i statických děl. Jejich úkolem bylo odpovědět na zadané otázky v pracovním listu a vytvořit skupinovou práci na určitá časová období kláštera, kterou poté prezentovali v dalších budovách klášterního komplexu (v bazilice Nanebevzetí P. Marie a sv. Mikuláše, prelatuře, před mariánským sloupem, na nádvořích). Všichni studenti se aktivně zapojili, přemýšleli a zodpovědně vybírali, co přednesou ostatním spolužákům.

Po náročném programu je čekala přestávka na svačinu a přesun k putovní výstavě libereckého IQ parku „Hry a klamy“ s více než 70 interaktivními exponáty, hlavolamy, kvízy a hádankami. Tady se hravě pustili do objevování a řešení úkolů a také her na postřeh, rychlost, sílu apod. Soupeřili mezi sebou s takovým zaujetím, že se jim ani nechtělo domů. Ještě nás čekal výšlap na Zelenou horu s kostelem sv. Jana Nepomuckého, odkud byl překrásný výhled na zámek a celý Žďár nad Sázavou. Unaveni a plni zážitků jsme se vraceli vlakem do Světlé nad Sázavou.

Děkuji všem za úžasné nasazení, spolupráci a atmosféru.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace