Současnost i pravěk – dvě odlišné expozice

Exkurze do Brna pro první ročníky uměleckořemeslných a výtvarných oborů

Agendy:
 
Informační portál , Výtvarné
Publikováno:
 
12.07.2018 05:45
Poslední úprava:
 
před 6 lety

Již druhým rokem jsme se vydali do moravské metropole, kdy hlavním bodem programu byla komentovaná prohlídka v pavilonu Anthropos a aktuální výstava Paneland v Uměleckoprů­myslovém muzeu. Exkurze se konala ve dvou termínech – 14. 3. a 22. 3. 2018, týden po sobě, program byl však pro obě skupiny totožný.

Naše první kroky vedly na výstavu s názvem Paneland – největší československý experiment. Hlavním kurátorem a architektem výstavy byl Tomáš Džadoň, umělec, který se věnuje fenoménu bydlení již delší dobu.

Celá expozice se zabývala panelovými sídlišti, která vznikala v 70. a 80. letech 20. století, jejich urbanistickým, architektonickým i designérským řešením. Zdůrazňovala nezpochybnitelná fakta týkající se nutnosti rychlé výstavby kvůli nedostatku obytných prostor pro poválečné obyvatelstvo. Nešlo ani tak o obhajobu této specifické kultury bydlení jako spíše o nahlížení na problematiku z mnoha úhlů pohledu a její shrnutí. Otázka panelového bydlení je totiž stále velice aktuální pro značnou část české populace.

Studenti měli možnost nahlédnout do přesné reprodukce panelového bytu, jejíž prostředí bylo mnohým z nich důvěrně známé.

V expozici byly dále jednotlivé prvky dotvářející atmosféru tehdejšího bydlení velmi rafinovaně rozmístěné, od pohlednic prezentujících krásu tehdejších měst fotografiemi sídlišť, přes lisované sklo, informační systém s piktogramy až po expresivní malby umělců, jako jsou např. Josef Bolf, Michael Rittstein aj. Prohlídka v prostorách Uměleckoprůmys­lového muzea byla završena bonusem, elitním výběrem děl z Expa v Montrealu r. 1967.

V prvním turnusu se ke skupině mladších účastníků připojili ještě studentky 3. ročníku oboru design interiéru, které měly po prohlídce Panelandu komentovanou procházku po historických částech Brna se zasvěcenou rodilou průvodkyní. Ostatní se po občerstvovací pauze přesunuli k druhé metě, kterou byl starý známý pavilon Anthropos.

V pavilonu jsme byli provedeni erudovaným historikem jednotlivými etapami prehistorického vývoje člověka a jeho tvorby. Kromě ohromné sochy mamuta se studenti konečně podívali jak na věrné kopie, tak originály předmětů i monumentálních děl, které do té doby znali pouze z fotografií a popisu v textu.

Příjemná kombinace osobního náhledu do hluboké historie a nedávné minulosti byla pro jednodenní výlet ideální volbou.

Foto: školní archiv

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace