Do Paříže za uměním

Zahraniční pobyt vybraných studentek ve dnech 5. 9. - 9. 9. 2018

Agendy:
 
Informační portál , Výtvarné
Publikováno:
 
12.10.2018 20:22
Poslední úprava:
 
před 6 lety

Na začátku září osm vybraných studentek z naší Uměleckoprůmyslové akademie Světlá n. Sáz. odletělo do Francie pod vedením Akad. soch Sylvie Choisnel. Účelem bylo zhlédnutí sochařských a malířských muzejních exposic města Paříže.

Po relativně krátkécestě letadlem nás čekaly velmi krásné slunečné dny. První večer, přes veškerou únavu, začal malou „rozcvičkou“, tedy výšlapem 250 schodů na Montmartre, kde se rodilo na přelomu století umění v podání mistrů, jako byli Juan Gris, Max Jakob, Pablo Picasso atd. Ještě ten večer jsme procházku ukončily poměrné romanticky, návštěvou čtvrti se slavným Moulin Rouge.

Druhý den ráno jsme se vypravily, tentokrát městkou dopravou, mým oblíbeným autobusem č.75, přes náměstí Colonel Fabien podél kanálu St Martin přes náměstí Republiky až k Louvru. Pětihodinovou návštěvu muzea jsme absolvovaly bez velkých front a davů lidí, takže si studentky světově známá díla mistrů mohly prohlédnout v naprostém klidu. Pro velkou rozmanitost expozice si studentky samy vybraly, kterou část navštívit, Johanka zamířila za egyptským umění, Hedvika se zajímala o řeckou antiku, Kristýna a Veronika viděly La Joconde (tedy Monu Lisu) a všechny dohromady dílo Michelangela, Rubense, Rembrandta a dalších autorů.

Pozdní oběd jsme prožily na nábřeží řeky Seiny. Tyto prostory jsou dnes v Paříži naprosto přístupné veřejnosti k veškerým odpočinkovým aktivitám, jsou zde kavárny, fitcentra, cyklostezky, dětská hřiště atd,, oproti nedávné minulosti plné aut. V podvečer jsme se rozhodly pro „kratší“ návštěvu dalšího významného muzea Orsay. Toto muzeum se věnuje Impresionismu ve všech výtvarných podobách. Za zmínku stoji sochařská díla, jejichž autory jsou Rodin, Bugatti, Claudel. Laurencin, Daumier, a malířská Vincenta van Gogha, Lautreca, Gauguina, Cézanna atd. Součástí expozice byla velmi zajímavá ukázka polychromie v sochařství od středověku do přelomu 19. a 20. století.

V pátek ráno jsme se opět vydaly do centra Paříže, tentokrát do zahrad Tuilerie a muzea Orangerie. Toto muzeum je významné Monetovou sbírkou velkých pláten s lekníny. Zajímavá je instalace pláten v parabolické podobě, kde si návštěvník, až v melancholické podobě, může vychutnat tuto „zahradu“.

Další plánovanou návštěvou bylo muzeum Bourdelle. Toto muzeum se nachází ve čtvrti Montparnasse. Zde se opět soustředilo nové francouzské umění z počátku 20. století ve známém domě La Ruche, který tito umělci, jako byli Modigliani, Soutine, Brancusi a Chagall, využívali k své tvorbě. Muzeum Bourdelle nás zajímalo především proto, že zde žil a pracoval Antoine Bourdelle. Studentky mohly vidět sochařský i malířský ateliér instalovaný do původních podob a studovat jeho monumentální sochy. Méně známá jsou zde vystavená i jeho malířská plátna.

V sobotu jsme procházkou obdivovaly odvážnou architekturu budov centre Pompidou a studentky si chvilku odpočinuly u fontány známých umělců Tinguely a Niki de Saint Phalle. Odpoledne nás čekal slavný historický bleší trh v St.Ouen, kde děvčata obdivovala rozmanitost trhu, na každém kroku jsou tady vidět starožitnosti, antikvariát, obchod s oblečením z minulého století, obrazy, sochy, ale i zboží nepotřebné. Oběd jsme si daly v Africké restauraci, jiná kultura nám velmi chutnala. Tento den jsme také navštívily alternativní prostor, kde skupina lidí ve starém opuštěném nádraží budovala restauraci s nabídkou svých produktů. Zákazník si tam odpočine v zahradě mezi slepicemi, včelami a zarostlými starými kolejemi v naprostém v klidu uprostřed Paříže.

Nedělní ráno před odletem jsme se ještě šly se projít do Parc de la Villette. Střed parku protíná kanál de l'Ourcq, kterým sem můžete připlout lodí už z přístaviště pod place de la Bastille. Tento největší park v Paříži obsahuje veškerý odpočinkový potenciál, kde Pařížané tráví svůj volný čas a víkendy.

Touto cestou si studentky otevřely okna do dalších prostor, kterých člověk může absolvovat velké množství. Bylo to nejen zábavné, ale i poučné, jako by měl být celý jejich život.

Související odkazy:

Louvre

Musee Orangerie

Musee Orsay

La Ruche

Musee Bourdelle

Zákoutí Paříže 1

Zákoutí Paříže 2

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace