Mezinárodní setkání kovářů v německé Gothě

Naše škola obstála v konkurenci profesionálních firem

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné
Publikováno:
 
05.11.2018 10:51
Poslední úprava:
 
před 6 lety

Ve dnech 28. 9. – 30. 9. 2018 proběhlo ve městě Gotha setkání kovářů z různých zemí. Zastoupeny byly firmy, naše Uměleckoprůmyslová akademie Světlá nad Sázavou byla jedinou školou, která se ocitla mezi samými profesionály. A nešlo o pouhé setkání, ale hlavně o dvoudenní soutěž v kovářských dovednostech.

Co museli soutěžící zvládnout a jak si vedli „naši“ – společný tým zástupců tříletých i čtyřletých oborů kovo, vedených mistrem odborného výcviku Vojtěchem Havránkem, o tom nechme promluvit jednoho z členů soutěžního týmu, Tomáše Noska.

Po dlouhé cestě jsme vyrazili do centra najít naši ubikaci a místo konání akce. Na místě se nám naskytl pohled na školu, která vypadala jak Bradavická škola čar a kouzel. Tam jsme po dvě noci přespávali. Po prohlídce centra jsme zavítali na přednášku zdejšího uměleckého kováře.

Při soutěži jsme byli rozdělení na dvě skupiny, každá dostala zadání i vymezený čas. Moje skupina, ve které se mnou byli Vašek Trpišovský a Pavel Linhart, pracovala v sobotu od 10 hodin. Měli jsme 4 hodiny na realizaci zadání – letošním tématem bylo Světlo a stín. My jsme se rozhodli pro vykování stabilizované otočné lampy, která v šeru házela krásné stíny.

Byli jsme připraveni! Podali jsme dobrý výkon, i organizátorům jsme se zalíbili. Ti byli velmi komunikativní a dali nám prostor pro představení naší školy a práce, a to dokonce i v německé televizi! Sobotní úspěch jsme korunovali na pódiu za pozdního večera, kde jsme předvedli naši práci před celým publikem a sklidili kladné ovace.

I naší nedělní skupině se dařilo, Vlastimil Krejčí a František Kocourek na stejné téma zhotovili plastiku leknínu s podstavcem znázorňujícím měsíc a slunce, s detailem kovaného kolibříka a s kombinací z fouknutého skla na vrcholu leknínu.

Po ukončení akce jsme naposledy zavítali na podium, několika slovy jsme se rozloučili, jako dík jsme symbolicky zatloukli kovaný hřeb do nedalekého pařezu, převzali si diplomy a vyrazili zpět domů. Byla to skvělá akce, přispěla jak k proslavení školy, tak k rozvoji našich dovedností ve zvoleném oboru.

Našim kovářům gratulujeme a zároveň děkujeme za výbornou prezentaci školy v zahraničí.

Foto: archiv školy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace