Mezinárodní sklářské sympozium IGS v Novém Boru

Naší školu reprezentovala studentka 4. ročníku Ateliéru skla Yana Vassilyeva

Agendy:
 
Informační portál , Výtvarné
Publikováno:
 
17.11.2018 18:32
Poslední úprava:
 
před 5 lety

V rámci Studentské sekce IGS svá díla letos vytvářeli rozmanitými technikami studenti jedenácti českých a slovenských uměleckých škol. Nominovali je jejich pedagogové z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Univerzity J. E. Purkyně z Ústí nad Labem, Technické univerzity v Liberci a sklářských oborů škol v Lednických Rovních, Valašském Meziříčí, Světlé nad Sázavou, Železném Brodě, Kamenickém Šenově a Novém Boru. V rámci IGS 2018 pracovali v dílnách Střední školy a Vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru. Do Studentské sekce IGS 2018 bylo tentokrát přihlášeno 11 studentů.

Yana o svých zážitcích i o akci samotné napsala zajímavou reportáž.

„Ve dnech 4.10. – 7. 10. 2018 jsem se zúčastnila sklářského sympozia v Novém Boru jako zástupce světelské Uměleckoprůmyslové akademie.

Po naší akreditaci jsme se ubytovali a přesunuli jsme se do sklářské hutě na prezentaci sklářského výtvarníka Jiřího Šuhájka. Samotné slavnostní zahájení IGS proběhlo od 19.00 hodin v Městském divadle, součástí byl i doprovodný kulturní program.

Následující den jsme od 6.00 ráno hodin začali tvořit podle vlastních návrhů, a to ve Střední sklářské škole v Novém Boru, konkrétně já na sklářské huti. Za pomoci sklářských mistrů jsem začala realizovat moje dílo – vázu. Hned napoprvé se mistru svého řemesla podařilo vyfouknout přesně ten tvar vázy, který jsem měla v návrhu a který jsem si představovala. Druhý den po vyndání z temprovny (po zchladnutí) jsem za pomoci mistra vázu zabrousila a jako poslední krok jsem nanesla kovový listr.

Zde bych chtěla podotknout, že po celou dobu trvání IGS probíhalo vzorování, představení a tvorba sklářských umělců z Japonska, Číny, Německa, Rakouska a Ruska. Toto bylo pro mne velice zajímavé, poznala jsem nové techniky se sklem a poznala jsem výtvarníky prakticky z celého světa. Jmenovitě tu byli například Marian Karel (ČR), Petr a Ondřej Novotný (ČR), Masahiro Sasaki (Japonsko).

Za poměrně krátkou dobu výtvarníci vytvořili celou řadu uměleckých a zajímavých děl, proto poslední den proběhla vernisáz prací 13. ročníku IGS. O tuto vernisáž byl veliký zájem a přišla obrovská spousta návštěvníků. Konala se ve Sklářském muzeu v Novém Boru. Samozřejmě i nyní si zájemci mohou tuto výstavu prohlédnou, a to přímo na náměstí v Novém Boru.

Závěrem bych chtěla poděkovat mé škole Akademii Světlá nad Sázavou za to, že ve mě vložila důvěru a vybrala mě reprezentovat školu na IGS v Novém Boru. I Střední sklářské škole v Novém boru bych chtěla poděkovat za uskutečnění IGS.“

Více o akci na http://www.igsymposium.cz/

Foto: archiv školy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace