Žáci sociálních oborů na exkurzích

Malé ohlédnutí za uplynulým rokem 2018

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní
Publikováno:
 
24.12.2018 07:54
Poslední úprava:
 
před 5 lety

Všichni žáci studující v naší Uměleckoprůmyslové akademii mají možnost poznávat nejrůznější pracoviště blízká jejich zaměření i absolvovat akce rozšiřující jejich profesní kompetence. Výjimkou nejsou ani čtyřleté obory zaměřené na sociální činnost a tříletý učební obor ošetřovatel. Připomeňme si některé akce z minulého kalendářního roku.

Neviditelná výstava – Praha

Hned na počátku roku, tedy v lednu, navštívili žáci 1. a 3. ročníku oboru sociální činnost Neviditelnou výstavu v Praze. Tato výstava seznamuje návštěvníky s životem zrakově postižených občanů.

Žáci si mohli vyzkoušet pomůcky, které zrakově postižení používají ke zvládání běžných životních úkonů – např. práce s „mluvícím“ počítačem, psaní na stroji brailovým písmem, chůze s páskou na očích a bílou slepeckou hůlkou. Zábavné, ale zároveň dost náročné bylo zvládnutí různých her, jako jsou šachy, dáma, nebo skládání jednoduchých obrázků – leporelo.

Hlavní částí výstavy je dobrodružná hodinová prohlídka v naprosté tmě za doprovodu nevidomého průvodce. Většinu z nás po vstupu do tmavých prostor sevřela úzkost, která ale brzy zmizela díky pomoci průvodkyně. Přítomní se dokázali vcítit do handicapu nevidomých. Nakonec se mnozí i zasmáli při rozpoznávání místnosti a předmětů ve tmě a získali mnoho haptických zážitků.

Den otevřených dveří – Azylový dům pro těhotné ženy v Hamrech

V březnu roku 2018 třída II. E navštívila azylový dům pro těhotné ženy v Hamrech. Den otevřených dveří se konal u příležitosti 10. výročí založení tohoto zařízení. Po čtyřkilometrové túře z Hlinska v Čechách se žáci ocitli v maličké vesničce na úpatí Železných hor. Z bývalého hostinského domu zde byl vybudován azylový dům pro těhotné ženy.

Přednostně je sociální služba určena ženám v tísni v jakémkoliv stádiu těhotenství, které ztratily bydlení a sociální zázemí. Kapacita není velká – dům je určen pro sedm matek s dětmi.

Sociální pracovnice žáky provedla po domě a seznámila je s chodem zařízení. Poté se všichni návštěvníci sešli ve společenské místnosti, kde se konal kulturní program s malým pohoštěním. Při zpáteční cestě žáci diskutovali o nelehkém údělu žen, které jsou odkázány samy na sebe.

Dům světla – Praha

V červnu navštívili žáci oboru sociální činnost ze tříd I. E a II. E a žáci oboru ošetřovatel 1. a 2. ročníku Dům světla v Praze. Jde o azylové zařízení, které mohou využít HIV pozitivní a AIDS nemocní, jejich partneři a rodinní příslušníci k ubytování. Kapacita je 15 klientů, kteří jsou ubytováni většinou ve dvoulůžkových pokojích.

Celou exkurzí žáky provázela sociální pracovnice, která je sama také HIV pozitivní. Nejprve všechny provedla po azylovém domě, pak exkurze pokračovala přednáškou v zasedací místnosti. Formou prezentace byly žákům poskytnuty základní teoretické údaje o tomto onemocnění. Během přednášky žáci pokládali různé otázky týkající se HIV onemocnění.

Protože se jednalo o celodenní exkurzi, přesunuli se žáci v druhé části programu na Petřín, kde si prošli rozsáhlé sady a nevynechali ani proslulou rozhlednu a zrcadlový sál.

Podobně zaměřené akce budou pro žáky daných oborů organizovány i v kalendářním roce 2019, protože praktické poznání nejrůznějších sociálních zařízení a kontakt s jejich klienty jednak rozšiřuje teoretické poznatky, jednak umožňuje získat představu o tom, kde a jak by se sami mohli uplatnit v budoucím životě.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace