Kurz keramiky, který se koná na naší škole v rámci UVČ, byl ukončen předáním certifikátů

Úspěšně proběhl kurz Keramika různými technikami.

Agendy:
 
Informační portál , UVČ, Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
14.01.2019 08:12
Poslední úprava:
 
před 5 lety

S prvním lednovým týdnem roku 2019 byl ukončen kurz keramiky různými technikami v rámci Univerzity volného času při naší škole. V letošním školním roce, v jeho zimním semestru či 1. pololetí, se již jednalo v pořadí o sedmé pokračování kurzu s podobným zaměřením. Výuky se zúčastnilo celkem dvanáct účastnic a účastníků. Někteří se do kurzu zapsali již po několikáté, jiní byli zase úplnými nováčky.

Tentokrát byla náplň kurzu poměrně široká právě proto, že kurz navštěvovali zájemci s různými zkušenostmi, schopnostmi, ale i s odlišnými představami o své práci a dílech, která si chtěli z keramiky vyzkoušet a vyrobit.

Program začal na počátku měsíce října, konkrétně 4. října 2018, a v pravidelných intervalech následovalo sedm přibližně dvouhodinových lekcí. Lekce tentokrát probíhaly pravidelně, do kurzu tolik nezasahovaly podzimní svátky a prázdniny. Určitý režim kurzu slavil své úspěchy a vznikla opravdu zajímavá i hodnotná díla.

Lektorkou kurzu byla opět Mrg. Alena Ratajová. Jak již bylo zmíněno, tak náplň byla velmi různorodá. Většina z účastníků si opět vyzkoušela či zdokonalila své umění v točení na hrnčířském kruhu. U zkušenějších tentokrát již vznikla opravdová díla v oblasti užitkové keramiky. Další náplní bylo vytváření z volné ruky, formování a lití do sádrových forem a dekorování výrobků nejrůznějšími ručními i reprodukčními technikami. Novinkou bylo vytváření objektů z předem připravených plasticky odekorovaných plátů a následné zatírání oxidy kovů pod glazuru. Tato technika slavila nebývalý úspěch, jelikož tyto výrobky vypadají po následném výpalu neobyčejně zajímavě. Zpestřením kurzu je i tvorba účastníka ze světelského komunitního bydlení, který navštěvuje lekce se svým asistentem. Jelikož již byl zapsán do kurzu poněkolikáté, tak po pečlivém výběru tématu zvládá svou tvorbu s jistým přehledem. Pro ostatní účastníky jeho tvorba působí do jisté míry i inspirativně, a to i tak, že člověk s určitým, ne příliš závažným handicapem, dokáže mnohé práce zvládnout ve velmi dobré formě.

Kurz ve svém zimním semestru skončil předáním certifikátů, ale již nyní se do dalšího pokračování přihlásili téměř všichni stávající absolventi. V polovině února (14. 2. 2019) se bude v keramické tvorbě opět pokračovat v letním semestru (2. pololetí). Zaměření bude opět různorodé. Kurz ponese název Keramika v průběhu ročních období I. Účastníci kurzu by se měli snažit, aby se tematicky se svými výrobky přiblížili tradicím v průběhu roku. Jelikož keramika má samozřejmě svoji technologii, tak rovnou začneme keramikou, která se bude obracet k Velikonocům.

Všichni zainteresovaní se opět těší na pokračování a svá nová keramická díla. Též doufáme, že budeme moci v kurzu přivítat i některé nové zájemce o keramickou tvorbu.

Foto: archiv školy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace