Jak se žije a pracuje v Japonsku

Úspěšný absolvent Gymnázia Světlá nad Sázavou přednášel současným studentům

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Umělecké a řemeslné, Vyšší odborná škola, Výtvarné
Publikováno:
 
12.02.2019 07:52
Poslední úprava:
 
před 5 lety

V pondělí 11. února 2019 k nám zavítal RNDr. Jan Labuta, Ph.D. Před dvaceti lety odmaturoval na našem gymnáziu, poté úspěšně absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu (Katedru makromolekulární fyziky) Univerzity Karlovy v Praze, kde následně získal i své vědecké tituly. Od roku 2008 žije a pracuje v Japonsku v městě Tsukuba v NIMSu (National Institute for Materials Science).

A právě tato část jeho života byla tématem jeho vyprávění – od půl jedenácté pro žáky základních škol a naše první ročníky, po poledni pak pro starší studenty školy. Představil své japonské pracoviště a srozumitelně pro nás laiky i podstatu své práce. Vyprávěl o soužití s japonskými kolegy, podělil se o zážitky (pro nás to bylo zajímavé srovnání s naším způsobem života), zasvětil nás do tajů japonského písma a jazyka, připomněl některé z japonských tradic, jídel, svátků. Vylíčil i to, jak prožíval zemětřesení, kam všude ve světě se dostal v rámci pracovních cest – témat bylo opravdu hodně a hodina, kterou si původně vyměřil pro svou prezentaci, zdaleka nestačila.

Publikum ho zaslouženě odměnilo pozorností a na závěr i upřímným potleskem. A protože se všichni zájemci o akci do auly nevešli, není vyloučené, že někdy v budoucnu se s ním na půdě školy znovu potkáme.

Foto: Helena Kotěrová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace