10. jubilejní kurz keramiky

14. února 2019 bylo zahájeno pokračování keramické tvorby v rámci UVČ

Agendy:
 
Informační portál , UVČ
Publikováno:
 
27.02.2019 21:19
Poslední úprava:
 
před 5 lety

Od letošního února byl na keramické dílně zahájen jubilejní již 10. keramický kurz v rámci Univerzity volného času. První kurz proběhl ve svém zimním semestru v roce 2014. Frekventanti těchto kurzů jsou převážně ze Světlé a nejbližšího okolí, jako je Ledeč, Dolní Město, Lipnice, ale i ze vzdálenějších míst, Havlíčkova Brodu, Kutné Hory, Humpolce, Luk na Jihlavou nebo Blažejovic. Keramické kurzy mají vždy podobné zaměření, ale jejich přesný program se neustále obměňuje a zpestřuje. Pochopitelně se začínalo jednoduše, drobnou keramickou tvorbou, a postupně se přidávaly složitější techniky a postupy, točení na hrnčířském kruhu, dekorační techniky keramiky, různé postupy v modelované keramice a další. V letošním školním roce v zimním semestru probíhal kurz keramiky různými technikami a v současném letním semestru je náplní keramika v průběhu ročních období, část I.

Po dobu své pětileté existence a deseti pokračování se v kurzu vystřídalo celkem 126 frekventantů, z toho 42 navštěvovalo kurzy opakovaně a 6 se zúčastnilo kurzů více než 8×. Všechny kurzy však měly doposud jedinou lektorku, a to Mgr. Alenu Ratajovou. Jedenkrát souběžně probíhal kurz pro rodiče s dětmi vedený jinou lektorkou. To, že je o kurzy neustálý zájem a frekventanti se vracejí, svědčí o jejich mimořádné kvalitě, pestré náplni, ochotě vzájemné komunikace a zájmu o obor.

V kurzech se vyzkoušelo mnohé. Začínalo se jednoduchým vytvářením z plastické keramické hmoty, modelováním, bedněním a svinováním. Postupně se přidávaly další oblasti, například poměrně náročné vytváření na hrnčířském kruhu, formování a lití do sádrových forem. Na programu bývá i vytváření keramických šperků či figurek aj. Z dekoračních technik si frekventanti měli možnost vyzkoušet především malbu a sgrafito pod glazuru, tzv. engoby, dále malování speciálními glazurami a barvítky, i různé efektní a experimentální techniky. Naučili se glazovat různými glazurami a postupy, jako je namáčení, polévání, ruční a strojní stříkání, dále používat oxidy kovů k zatírání výrobků. Tematika tvorby je velmi různorodá. Vlastně co člověk, to osobitý keramik. Dá se říci, že všichni si z kurzů něco odnášejí, nejen své keramické výrobky, ale i radost a naplnění z dobře vykonané práce, aktivní odpočinek i navázaní nových přátelství získaných při tvůrčí práci.

Foto: Alena Ratajová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace