Kroužek programování CNC přináší své výsledky

Hotový výrobek potěšil děti i jejich rodiče

Agendy:
 
Informační portál , Gymnázium, Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
08.04.2019 13:42
Poslední úprava:
 
před 5 lety

V naší škole máme hodně moderní techniky, na jejíž využití už ve výuce nezbývá tolik času, a tak se ji žákům snažíme zpřístupnit formou kroužků. Vedle kroužků zabývajících se 3D technologii jsme letos otevřeli kroužek programování CNC dřevoobráběcího stroje.

V kroužku pracujeme především s počítačovými programy, kde jsme se naučili vytvářet dráhy a následně je pomocí programu RhinoCOM převést do G kodů, které určují dráhy nástroje v prostoru kartézských souřadnic.

Když žáci zvládli základy, dostali úkol navrhnout a připravit pro vyzkoušení houpacího koně, kačera a kohouta (asi všem známé dřevěné houpačky pro nejmenší děti). Ale žáci jsou kreativní, proto výsledkem jejich práce byly traktor, loď a tank. Mezitím se naskytla možnost využití jejich práce, konkrétně traktoru. Přenesli jsme naprogramovaný projekt do počítače CNC v truhlářské dílně, kde pod vedením učitele odborného výcviku Luboše Svobody žáci připravili materiál, seznámili se s obsluhou stroje a houpací traktor vyrobili.

Následně se výrobku ujaly žákyně oboru malba skla, které využily svého umu a traktor domalovaly do firemních barev. Bylo pěkné, jak se úkolu zhostily, bylo to oživení jejich praxe. Za jejich práci jim děkujeme.

Díky přístupu žáků a jejich aktivitě byl houpací traktor za jeden týden vyroben a následně předveden na Dni otevřených dveří akce Strom Praha, ve středisku Habry http://www.strompraha.cz/vychod/o-nas/novinky/dny-otevrenych-dveri-v-habrech-2019, kde se setkal s velkou odezvou a zájmem hlavně dětských návštěvníků, což nám udělalo radost. Samozřejmě jsme v průběhu realizace narazili na několik drobných nedostatků, které se v tomto krátkém čase nedaly odstranit, ale již pracujeme na vylepšení a jsme lépe připraveni na realizaci dalších projektů.

Foto L. Kratochvílová, M. Hošek

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace