Pálení čarodějnic na keramické dílně

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné
Publikováno:
 
03.05.2019 12:34
Poslední úprava:
 
před 5 lety

Už jste se někdy přemýšleli o tom, proč se u nás stále udržuje zvyk pálení čarodějnic? Je to proto, že se tyto praktiky lidem líbily, nebo protože si připomínáme, jak to bylo smutné…

My jsme se tuto zvyklost pokusili pojmout jinak než tradičním pohledem. Naše čarodějnice nebudou v ohni zmírat v mukách, ale po výpalu získají lepší vlastnosti, stanou se krásnějšími, pevnějšími, jednoduše dokonalejšími.

29. 4. 2019 proběhla soutěž o nejpůsobivější čarodějnici. Soutěže se účastnilo 9 čarodějnic: Hildegarda, Smíga, Marie, Halina, Xenis, 2× Kira (dvojčata), Gertruda a Emodžin. Tyto čarodějnice zhotovily žákyně keramických oborů ze tříd 1. A, 2. A, 2. S a 3. S. Hodnocení se mohl účastnit každý žák i pedagog, který navštívil v ten den keramickou dílnu. Jednoznačnou vítězkou soutěže se stala Halina, kterou jsme podezíraly, že komisi záměrně ovlivnila svým odhaleným dekoltem. První místo však patří jí.

30. 4. jsme všechny čarodějnice vypálily technikou raku. Poté, co byly v peci rozžhaveny do oranžova, jsme je přesunuli do pilin a dokončili tak proces výpalu v redukční atmosféře. Výsledkem byl černý střep a lesklá glazura s kovově měděným nádechem, typická při redukci měďnatých glazur.

Foto P. Sedlmajerová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace