Zajímavá exkurze studentů oboru sociální činnost II. E v Centru primární prevence

SPEKTRUM ve Ždáře nad Sázavou

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní
Publikováno:
 
01.10.2019 19:10
Poslední úprava:
 
před 5 lety

Studenti oboru sociálního činnost třídy II.E se zúčastnili dne 17. 9. 2019 spolu se svou třídní učitelkou Šárkou Satrapovou velice zajímavé exkurze v Centru primární prevence Spektrum ve Ždáře nad Sázavou. Exkurze zahrnovala prohlídku prostor a program byl zaměřen převážně na problematické chování mladistvých pod vlivem legálních a nelegálních návykových látek, často ohrožujících na životě nesprávnými preventivními a hygienickými návyky (hepatitis C, HIV), ale i na podporu a pomoc lidem, kterých se problematika návykových látek dotýká.

Programem nás provázela zástupkyně Centra primární prevence Bc. Alena Velechovská, která nás zahrnula veškerými informacemi týkajícími se provozu centra, následovala prohlídka všech prostor s odborným výkladem k poskytovaným službám a závěrem si studenti sociálního oboru v kruhu mohli i pohovořit o vlastních zkušenostech. Studenti na vlastní oči viděli, jak takové centrum v provozu pro klienty, kteří mají problémy s návykovými látkami, funguje. Mezi návykové „látky“ patří dnes již závislost na ICT technologiích (tzv. netoling) a hazardních hrách a přítomní si uvědomili, že se tato problematika a její řešení se dotýká každého z nás nebo často někoho z členů rodiny. Problémem je u nás v ČR společností tolerované nadměrné požívání alkoholu, ale i nadměrné kouření cigaret u mladistvých. Studenti byli také zasvěceni do terénní práce pracovníků Spektra, kteří působí také v Havl. Brodě a ve Světlé n/S a věnují se mladým drogově závislým klientům.

Přestože je kapacita pro případnou praxi v tomto centru velmi omezená a centrum funguje anonymně a vyžaduje plně kvalifikované odborníky pro přímou práci s klienty (např. studium na lékařské fakultě – obor adiktologie), dvě studentky II.E si zde dojednaly předběžně odbornou praxi v rámci studia. Exkurze byla velmi poučná zvláště pro studenty daného oboru, kteří se mohou v budoucnu touto problematikou zabývat profesionálně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace