Včelí dům, Vodní dům a vodní dílo Švihov

Exkurze do Hulic za poznáním přírody

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní
Publikováno:
 
08.10.2019 06:59
Poslední úprava:
 
před 5 lety

V pondělí 23. 9. 2019 vyrazilo hned několik tříd naší školy za poznáním do lokality Hulice poblíž přehrady na Želivce. Základ tvořili gymnazisté druhého a třetího ročníku a maturanti navštěvující biologický seminář. Aby byl využit objednaný autobus, přidali se studenti sociálních oborů třídy III. E.

Po dojezdu do cíle se účastníci rozdělili do tří pracovních skupin, aby v menších týmech navštívili tři pracoviště.

Včelí dům nabízí pohled do života včel. Ve vstupu do expozice čeká návštěvníky motivační a trochu děsivý film o významu včel a hrozbě jejich zániku v důsledku lidských zásahů do ekosystému. Následně si žáci za pomoci pracovních listů připomněli, kdo žije v úlu a jakou roli mají matka, trubci i dělnice a jak je život v úlu organizován v průběhu roku. S nadšením si zkusili poskládat strukturu včelí plástve nebo otestovat kvalitu svého čichu při vyhledávání správného úlu. Došlo i nákup suvenýrů – produktů z vosku i medu.

Druhou zastávkou byl Vodní dům a v něm připravený woorkshop zaměření na klimatické změny, konkrétně oteplování. Účastníci v úvodní diskusi odhadli možnosti, jak ochladit prostředí lidských sídlišť, v terénu následně ověřili platnost svých hypotéz a na základě získaných zkušeností pak v týmu navrhli projekt školní zahrady. Dostali i čas, aby si prohlédli zajímavě řešené exteriéry a aby mohli v příjemném prostředí posvačit pod paprsky podzimního slunce.

Poslední zastávkou bylo vodní dílo Švihov, známé spíš jako přehrada na Želivce. Jde o přísně střežený objekt, kam se normálně vstoupit nedá. Od průvodkyně jsme se dozvěděli informace o výstavbě přehrady i o tom, jak funguje zásobování pitnou vodou. Nechyběly ani informace o flóře a fauně této lokality.

Myslím, že výlet si všichni užili a do školy si přinesli celou řadu příjemných zážitků i informací, které využijí v přírodovědném vzdělávání i v každodenním životě.

Foto L. Zadinová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace