Odvaha & Risk i další zajímavé výstavy

Studenti našich uměleckých oborů na exkurzi v Praze

Agendy:
 
Informační portál , Výtvarné
Publikováno:
 
11.10.2019 07:20
Poslední úprava:
 
před 5 lety

První středa v měsíci říjnu, tedy 2. 10. 2019, se nesla ve znamení akustiky a byla věnována společnému výjezdu dvou ateliérů – Ateliéru bytového designu a Ateliéru výtvarného zpracování keramiky a porcelánu. Cílem cesty bylo hlavní město Praha.

Nejprve jsme navštívili výstavu v galerii U Kamenného zvonu nazvanou Zvuky/Kódy/Obrazy. Výstava se hravou formou zabývá zobrazováním akustiky a přenesením těchto nehmatatelných prvků do volného umění. Divák se seznámí s věhlasnými jmény českých autorů (Kupka, Grygar, Knížák), ale i těmi zahraničními (Cage, Russolo). V několika patrech jsme si pak doslova osahali expozici, hráli se zvukem a instalací.

Na druhou výstavu nás pak provázela akustická zkouška pražských sirén.

Výstava Odvaha & Risk v U(P)M – pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu byla již zaměřena specifičtěji na obor bytového designu a užitého umění keramiky a skla. Expozice se věnuje retrospektivě výstav U(P)M v letech 1900–2000, kdy nebylo lehké prezentovat moderní design doby a jeho západoevropské směřování. Našli jsme zde exponáty českého kubismu od Pavla Janáka, art-decové sochy od představitelů, jako byl Jaroslav Horejc či František Bílek, naproti tomu plastické plakáty k výstavě designu z let 1972 od Václava Cíglera.

Ve čtvrtém patře U(P)M jsme nakonec navštívili výstavu Plejády skla zaměřenou na české skláře působící od 50. let minulého století.

Výstavy v U(P)M i v domě U Kamenného zvonu patří k těm nejkvalitnějším, které může Praha nabídnout. Návštěvy kvalitních akcí se tak stávají nedílnou součástí čerpání inspirace pro studenty, kteří se jinak k podobným zdrojům informací nemohou sami dostat.

Fotot M. Franče

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace